Odvolací senát Martina Zelenky zrušil čtyřletý trest odnětí svobody pro Vojtěcha Vyhnánka, který otevřeným oknem hodil dovnitř zapálenou louč, a nově mu uložil podmíněný trest v trvání 1,5 roku s tříletou zkušební dobou.

Vyhnánek se vyhne vězení díky tomu, že soud změnil původní právní kvalifikaci – pokus o těžkou újmu na zdraví – na mírněji trestaný skutek násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Trojice kamarádů, která se výpravy zúčastnila společně s ním, dostala podmínky už původně.

„I v jejich případech odvolací senát tresty zmírnil," shrnul pro Deník Jan Fořt z vrchního soudu poměrně složité právní formulace, v nichž se trest snižuje i mladíkovi, který původní verdikt přijal a nepodal odvolání. Rovněž zde hraje podle Fořta roli úprava právní kvalifikace – ta se z násilí proti skupině obyvatel změnila v hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Výsledkem jsou podmíněné tresty od 10 do 18 měsíců.

Opilost jako omluva

Společné popíjení provázené debatami o koncertu v nedalekém Velkém Oseku, navštíveného pravicovými radikály (kterého se dva členové party zúčastnili o den dříve) osudné noci ukončila čtveřice z Býchor výpravou k obydlí místních Romů. Cestu ulicemi se zahradními loučemi v rukou provázelo provolávání rasistických hesel, protiromských výhrůžek a zpěv písní někdejší skupiny Orlík.

I své kumpány ale Vyhnánek zaskočil, když hořící louč hodil otevřeným oknem do domu. U soudu se pak snažil svůj čin omlouvat opilostí a lehkomyslností, s níž „ledabyle odhodil" pochodeň, jejíž plamen prý skomíral v dešti. „Nechtěl jsem nikomu ublížit," tvrdil. Loučemi si prý mladíci svítili na cestu domů z restaurace, jelikož v obci se z úsporných důvodů vypíná veřejné osvětlení…

Zelenkův senát ve svém hodnocení zohlednil především okolnosti útoku. Vzhledem k tomu, že se uvnitř bytu Romů svítilo a bylo vidět, že běží televize, bylo možno předpokládat, že je ještě někdo vzhůru a bude moci reagovat; navíc použitá louč nebyla vhodná k úmyslnému založení rychle se šířícího požáru. Však také k uhašení hořícího závěsu stačil půllitr vody se šťávou, který pohotově použil jeden z mužů uvnitř napadeného bytu.

Odvolací senát částečně vyhověl i členům napadené rodiny, která se v obavách z dalších útoků z Býchor odstěhovala. Zatímco krajský soud je s požadavkem odškodnění odkázal na občanskoprávní řízení, vrchní soud jim přiznal 100tisícovou náhradu nemajetkové újmy.