Řičář s kumpány se podle soudů pokusil v roce 2005 oklamat ministerstvo pro místní rozvoj a vylákat dotace pro Sdružení obcí Podještědí na 311milionový projekt Bono Publico. Sdružení však nemělo zajištěno financování a k záměru, jenž existoval pouze na papíře, dostalo ministerstvo nepravdivé podklady. Peníze pak putovaly na účty Řičářových firem.

Odvolací soud o rok zmírnil původní sedmiletý trest – potvrdil ale verdikt pokud jde o propadnutí majetku a platný zůstal také zákaz výkonu funkce statutárního zástupce společností zabývajících se projektovou činností.

Potvrzen byl trest také spoluobžalovanému Václavu Vítovi, který vyvázl s podmínkou. Muž, který se podle soudu podílel na vyvádění části získaných peněz mimo kontrolu, dostal 18 měsíců odložených na zkušební dobu v trvání dvou let.

Svědek v kauze Budišov

Architekt Řičář vešel ve známost jako klíčový svědek v kauze Budišov. V té šlo o to, že skupina pachatelů chtěla navýšením nákladů ba rekonstrukci budišovského zámku získat pro sebe 30 milionů korun. Tehdy byl dokonce zařazen do programu na ochranu svědků – a v té souvislosti si změnil jméno.

(zw)