Věc hodnotila jako ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky. Proti verdiktu se tehdy odvolaly obě strany – jejich výhrady se vztahovaly ke způsobu hodnocení znaleckých vyjádření hovořících o zmenšené příčetnosti pachatele – a vrchní soud dal za pravdu státní zástupkyni. Pachatel musel být minimálně srozuměn s tím, že svým běsněním může způsobit smrt. Naopak odvolání Hörzenbergera, který se domáhal zproštění obžaloby, zamítl.

Čtěte také: Policisté již znají tři útočníky z metra

Pokusu o vraždu se Hörzenberger dopustil ve sklepě domku v pražských Kyjích, kam si tento mladík přišel koupit marihuanu. Dvaatřicetiletého muže, od něhož drogu (prý však používanou k léčebným účelům kvůli bolestem hlavy) neodebíral poprvé, tentokrát v hádce napadl. Podle soudu se ho pokusil zabít. Jako první prý ale zaútočil prodejce konopí. Nelíbilo se mu, že odběratel, který u něj už měl dluh, opětovně sliboval, že peníze přinese později. Do Hörzenbergera se pěkně obul, padlo i pár facek. A v zákazníkovi povolila stavidla afektu.

Popis útoku i jeho následků zní děsivě. K útoku pěstmi se přidružily rány kusem dřeva a kladivem do hlavy, jejichž následkem byly zlomeniny lebky s výhřezem mozkové tkáně. Útočník navíc oběti tlačil listem pily na krk. Ve chvíli, kdy už napadený upadal do bezvědomí, mu zřejmě zachránil život příchod přítelkyně a známého, který byl na návštěvě. Oba slyšeli hluk a volání o pomoc. Děsivé napadení muž nakonec přežil bez vážnějších následků; pomohla mu vysoce specializovaná péče zdravotnických odborníků.

Rychlé zametání stop nepomohlo

Březnové jednání soudu se setkalo s velkou pozorností. K činu totiž došlo v rámci komunity motorkářů, kteří byli zvědavi, jak se soud k případu postaví. Lidé z okruhu známých oběti také po činu narychlo likvidovali sklepní pěstírnu konopí, protože bylo evidentní, že nemocnice, kam byl zraněný převezen, dá vědět policistům a ti přijedou obhlédnout místo činu. Jejich úsilí ale nebylo nic platné. Pozadí případu se provalilo – a před soudem stanul i napadený. Zpovídal se z nedovolené výroby omamných látek.