Bylo to 2. dubna dopoledne, kdy zjistili, že 28letá Italka, tanečnice a muzikantka Elisa B., která přiletěla přes Moskvu z indického Dillí, má v zavazadle plastovou dózu s ketaminem - syntetickou látkou, která se označuje jako syntetická droga s halucinogenním účinkem; někdy ji jako anestetikum používají veterináři.

Produkce umělkyně, která ten den večer měla vystupovat v jednom pražském klubu, se tak již publikum nedočkalo. Stejně jako příznivci v Německu, kde mělo turné pokračovat. Růžový a poněkud ušmudlaný látkový kufr, který cizinka převážela, skrýval vedle osobních věcí množství plastových dóz. Právě ty vzbudily pozornost celníků při rentgenové kontrole zavazadel.

Místo kosmetiky ketamin

Podle obalů se mělo jednat o potravinové doplňky a kosmetiku, připomněla Šárka Miškovská z ruzyňského celního úřadu. Jenže – bílý prášek v jedné z nádob etiketě rozhodně neodpovídal. Orientační analýza odhalila, že jde o ketamin. A ne v malém množství; hmotnost i s obalem dosahovala 920,5 gramu.

To, že jde o tuto drogu – a navíc poměrně vysoké čistoty – následně potvrdila laboratorní analýza. Až s odstupem se zjistilo, že cizinka toho vezla víc. Dvě menší ampulky, které měla u sebe, se našly až s odstupem během pobytu ve věznici. Podezřelá je totiž stíhána vazebně.

Prostředek ke zdokonalení

Cizinka transport stimulujícího prostředku nepopírá. Věděla, co převáží, i jak daná látka účinkuje: ketamin dovezla už v minulosti a s kolegy v rockové kapele používala v dávkách od jednoho do půl druhého gramu jako prostředek ke zdokonalení svého kumštu – jako preparát napomáhající hlubšímu procítění muziky i jako prostředek pro podporu inspirace při psaní písní.

Netušila prý ale, že prášek umožňující povznášet se nad tento svět figuruje na seznamu zakázaných látek. Vždyť přece v Indii nakupovala v lékárně.

Z osmi let mohlo být i dvanáct

Zřejmě teprve nyní umělkyně kouká, jaký nastal tanec: český soud nepřesvědčila a senát Evy Brázdilové jí vyměřil osm let vězení. Mohlo to přitom dopadnout i hůř: za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými látkami, pokud je čin spáchán ve velkém rozsahu, stanoví trestní zákoník odnětí svobody na osm až dvanáct let vězení.

Hudebnice, která je poměrně populární nejen ve své zemi, může podle Brázdilové zřejmě děkovat osudu, že zakázaná látka se u ní nenašla už při odletu.

„Za dané procesní situace jsme nemohli dospět k jinému závěru – a pokud byste byla zadržena v Indii, dopadla byste zřejmě podstatně hůř," obrátila se Brázdilová na obžalovanou v závěru jednání.

Verdikt je zatím nepravomocný. Případem údajně nevědomého pašování drog se z podnětu odvolání obhajoby bude ještě zabývat pražský vrchní soud.