Použil nástroj, s jehož pomocí jen o pár chvil dříve vylomil zámek vykrádaného auta…

Poznatky z kamer

K napadení, jehož následkem byl delší pobyt zraněného v nemocnici, došlo 29. října v ulici Švábky v Libni. Od té doby kriminalisté III. obvodu pražské policie po pachateli pátrali – přijít mu na stopu se však nedařilo, třebaže podobu podezřelého zachytila bezpečnostní kamera.

Policisté pouze ze záběrů vyhodnotili, že pachatel nejspíš lokalitu zná. Podezřelý totiž utíkal přes dvůr domu s ubytovnou – a tudíž předpokládali, že nejspíš věděl, že dvůr je průchozí; ať už proto, že tam kdysi sám bydlel, nebo třeba chodil k někomu na návštěvu.

V polovině prosince policisté kamerové záběry zveřejnili a obrátili se na veřejnost s žádostí o pomoc při pátrání. Před měsícem pak prosbu o spolupráci zopakovali, když zveřejnili kreslený identikit – a také fotografie věcí, které prokazatelně patřily pachateli a po potyčce zůstaly na místě incidentu: kšiltové čepice a dioptrických brýlí.

Upozornili také na nápadný kostkovaný vzor útočníkovy bundy. Nakonec se detektivové přece jen dobrali k totožnosti podezřelého – stále se ho však nedařilo najít.

Útok na Vinohradech

Klec spadla až na počátku února – a to v úplně jiné části metropole: na Vinohradech. V jednom z tamějších bytů se 1. února odehrála šarvátka, když 42letého muže přišli vystěhovat z přechodného bydliště další dva muži. Vykazovaný nájemník jednoho z nich pořezal na ruce – načež sám zavolal na tísňovou linku 158.

„Po příjezdu na místo policisté zjistili, že je přivolal člověk, který je vlastně dvojnásobně hledaný," konstatoval Hulan. „Poprvé proto, že je na jeho osobu vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody, a podruhé proto, že je podezřelý z napadení na Švábkách," doplnil.

Náročné prošetřování

K útoku šroubovákem se nicméně dotyčný nechce znát – a s policejními detektivy nespolupracoval ani po svém zadržení, ani později. Rozhodující pro posouzení jeho účasti na napadení s použitím šroubováku tak byly znalecké expertizy – především z oboru genetiky.

Ty podezření potvrdily – a tak kriminalisté mají konečně jasno; na potvrzení svých předpokladů nicméně čekali bezmála měsíc. V rámci vyšetřování také bylo třeba provést řadu dalších úkonů – například rekognice neboli poznávání podezřelého mezi několika dalšími lidmi.

„Nyní můžeme jednoznačně konstatovat, že jsme zadrželi osobu, která je nyní obviněna z trestného činu těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu," konstatoval Hulan. V případě uznání viny a odsouzení by tak mohl padnout až desetiletý trest odnětí svobody. Navíc je muž podezřelý z dalšího protiprávního jednání násilného charakteru v souvislosti s událostí na Vinohradech z 1. února.

Dvanáctkrát trestaný

Pro policisty není dotyčný neznámou osobou. Kriminalisté ho označili jako poměrně pravidelného konzumenta drog, který má za sebou bohatou trestní minulost. Odsouzen byl již dvanáctkrát, a to především pro delikty majetkového charakteru (nicméně už byl odsouzen i v souvislosti s násilným skutkem).

„Informaci o zadržení násilníka zveřejňujeme téměř s měsíčním odstupem proto, že s ohledem na jeho nespolupráci bylo nevyhnutelné provést celou řadu úkonů trestního řízení v podobě například rekognic a dalších." Tomáš Hulan, Policie ČR Praha

Čtěte také: Vykradač aut prorazil řidiči lebku šroubovákem