Jejich hodnota dosáhla dohromady bezmála 10 milionů korun, připomněl ve středu Jan Daněk z ředitelství pražské police. „Sedmnáct odcizených vozidel se kriminalistům podařilo opět najít a vrátit majitelům," poznamenal.

Po zlodějích začali detektivové pátrat loni na jaře – nejprve v souvislosti s krádežemi v autobazarech na území Prahy 4 a Prahy 10. Už v rámci prvotního šetření se podařilo najít a vrátit prodejcům šest z devíti ukradených aut. K tomu, aby se dostali se konkrétním podezřelým, ale kriminalisté ještě museli vyvinout značné úsilí. Při šetření okolností případu pomohly záběry bezpečnostních kamer – byť právě podle záznamů pořízených na počátku loňského dubna se detektivové nejprve domnívali, že pachateli krádeží jsou muž a žena.

Postup zloději volili vždy totožný. V noci překonali oplocení provozovny a vloupali se do kanceláře, kde sebrali klíčky k venku stojícím prodávaným autům. Z navštíveného bazaru, jehož pracovníci klíče každý večer odvážejí, zloději odešli s nepořízenou. Již loni v květnu se tudíž Daněk obrátil na provozovatele autobazarů, aby přes noc klíče od vozidel v kancelářích nenechávali. Kradená auta pachatelé odvezli. Jejich cílem bylo vozy buď znovu zlegalizovat, aby mohly oficiálně jezdit, nebo rozebrat a rozprodat jako náhradní díly.

Oba podezřelí vyslechli obvinění z krádeže. V případě odsouzení jim vzhledem ke způsobení škody velkého rozsahu hrozí až 10leté tresty. Za normálních okolností by kriminalisté navrhovali vazbu – v daném případě to ale nebylo zapotřebí. Jeden i druhý podezřelý už totiž za mřížemi sedí; odpykávají si tresty za jiné skutky.