Tak lze shrnout převažující názory z posledních komentářů lidí, kteří se na internetovém portálu Youtube vyjadřovali k čerstvému videopříspěvku nazvanému „Konec ideí vážení občane – brutální zásah proti Věře Řezníčkové".

Půlhodinová nahrávka se setkává se značnou pozorností – počet zhlédnutí již přesáhl 330 tisíc. Dokumentuje incident, který se v sobotu čtvrt hodiny před třetí odpoledne začal odehrávat na Hradčanském náměstí v centru Prahy. Tam se 60letá žena za volantem auta, označovaného jako petiční stánek a skutečně vezoucího petiční archy, snažila vjet navzdory zákazu; prostranství totiž bylo jakožto bezpečnostní zóna pro motoristy uzavřeno.

Policisté z ochranné služby, zajišťující bezpečnost ústavních činitelů, jí v tom bránili. Po delším – či spíše dlouhém – handrkování, kdy nechyběly křik ani marné výzvy k odjezdu, kdy už byli na místě i přivolaní příslušníci místního oddělení, došlo zásah silou. Za použití donucovacích prostředků, jak uvádí policejní mluva.

Předstíraný kolaps?

close Policejní zákrok na aktivistku Věru Řezníčkovou, která neuposlechla výzvy a nechtěla vystoupit z vozu na Hradčanském náměstí v Praze. zoom_in Řidičku policisté rázně vytáhli z auta – načež žena zůstala nehybně ležet před vozidlem na dlažbě. Přivolaní záchranáři ji odvezli k preventivní prohlídce do nemocnice. Policisté (ve shodě s některými z diskutujících na webových stránkách) věc hodnotí tak, že žena s největší pravděpodobností kolaps pouze předstírala. Přímo v nemocnici totiž striktně odmítla jakékoli ošetření, připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie.

Z pohledu policie byl zákrok v pořádku – tak alespoň hovoří výsledky prvotního prošetřování okolností události pracovníky vnitřní kontroly. Stíhána je naopak řidička, a to v souvislosti s podezřením ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku. „Žena se zřejmě domnívala, že může vjet prakticky kdykoliv kamkoliv, což ale není pravda," poznamenal Hulan s vysvětlením, že takové oprávnění označení „petiční stánek" nedává; odkazovat se na ústavou zaručená práva zde nepomůže.

Policista také zdůraznil, že k zákroku policisté přistoupili až poté, co přes dvacet minut trpělivě vysvětlovali, že do této lokality ve voze pokračovat nelze. „Žena ale jejich argumenty stále odmítala a na vjezdu na Hradčanské náměstí trvala. Na místo proto byli přivoláni policisté místního oddělení k zadokumentování ženina zjevně protiprávního jednání a k jejímu předvedení na služebnu. Důvodem zjištění řidiččiny totožnosti a předvedení na služebnu bylo její opakované neuposlechnutí výzvy úřední osoby," vysvětlil Hulan.

| Video: Youtube

I nedělat nic může být nezákonnéTakzvané donucovací prostředky, tedy zákrok s použitím síly a s využitím vybavení ze své výstroje, mohou policisté použít nejen proti agresivním pachatelům, ale také proti osobám, které kladou takzvaně pasivní odpor. To se vztahuje i na osobu, která pouze sedí za volantem a nerespektuje pokyny policistů k odjezdu ani k vystoupení.

Tím, že přes opakované výzvy řidička nechtěla opustit automobil, kladla pasivní odpor – a z pohledu policistů bránila ve zdárném dokončení zákroku. Ti tak použití donucovacích prostředků vyhodnotili jako v danou chvíli jediné možné řešení situace.

Zajímá nás váš názor! Co si myslíte o policejním zásahu na Hradčanském náměstí v Praze? Dejte nám vědět prostřednictvím diskuzního příspěvku pod tímto článkem.