Vzdala se také křesla starostky Prahy 10 a odešla z vedoucích orgánů městských firem, kde údajně pobírala pozoruhodně vysoké odměny. A právě o její působení ve firmách vlastněných městem a státem se aktuálně zajímají policejní vyšetřovatelé a také Obvodní státní zastupitelství (OSZ) pro Prahu 4. 

To vše na podnět zastupitelů hlavního města za Českou pirátskou stranu. Ti ve věci podali trestní oznámení na začátku února letošního roku. Ještě předtím na totéž OSZ doputovalo anonymní trestní oznámení. „Je to štvavá mediální kampaň," vysvětlila Kleslová důvody k sérii svých nedávných rezignací.

Ve skutečnosti ale bylo pro hnutí ANO neúnosné spojování její osoby s odměnami v řádu stovek tisíc korun, které navíc podle oznámení pirátů nebyly vypláceny za reálně prováděnou poradenskou činnost. „Domnívám se, že jsem nikdy nic neudělala v rozporu se zákonem. Nikdy jsem na rozdíl od jiných politiků nebyla z ničeho obviněná," hájila se Kleslová.

Coby právní konzultantka působila mimo jiné ve firmě ČEZ, v Českých drahách, na Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) nebo i ve firmě Čepro. Seděla též v představenstvu Pražské teplárenské a v dozorčí radě PRE.

Obvinění, či odložení věci?

„Úkony trestního řízení policie zahajuje k objasnění a prověření skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin." To v pondělí ve věci působení Radmily Kleslové ve státních a městských firmách sdělila šéfka Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Blanka Valsamisová.

Prověřování podle ní může skončit sdělením obvinění, ale například také odložením věci, pokud policisté dojdou k závěru, že v daném případě nejde o podezření z trestného činu.

Na základě anonymního trestního oznámení a také oznámení zastupitelů hlavního města za Českou pirátskou stranu policie zřejmě řeší působení Kleslové, coby právní poradkyně ve firmách ČEZ, České dráhy, Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) a Čepro.

Nehospodárné vynaložení milionů?

Kleslová také donedávna zasedala v představenstvu Pražské teplárenské a v dozorčí radě Pražské energetiky (PRE). Piráti z otevřených zdrojů zjistili, že od SŽDC dostávala Kleslová v roce 2014 po dobu asi půl roku 94 tisíc korun měsíčně, od ČEZ 70 tisíc a později 100 tisíc korun měsíčně. Podle mínění pirátských zastupitelů tak státní firmy mohly nehospodárně vynaložit až miliony korun.

„Chtěl jsem získat o plnění smluv s Radmilou Kleslovou více informací s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím. ČEZ, České dráhy, SŽDC i ČEPRO mi ovšem potřebné informace odmítly z různých důvodů poskytnout. Jejich postup považuji za nelegální a budu se proti němu bránit soudní cestou," sdělil zastupitel za piráty Adam Zábranský poté, co zkraje letošního února podal trestní oznámení, kterým se nyní začala zabývat policie.

Zábranský už dřív kvůli neposkytnutí informací zažaloval pražské městské firmy. Samotná Kleslová opakovaně odmítla jak prezentovanou výši odměn, tak i jakékoliv porušení zákona. „Nikdy jsem na rozdíl od jiných politiků nebyla z ničeho obviněná," opakovala v nedávné minulosti Kleslová.

Rychlá a transparentní reakce

Podobnými slovy ji hájil také šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. „Paní Kleslová se vzdala všech veřejných funkcí za ANO. Na rozdíl od ostatních politiků zareagovala rychle a transparentně," řekl Babiš v únoru s tím, že kauza nijak nemůže poškodit hnutí ANO.

K věci se vyjádřil také mluvčí Prahy 10 Vít Novák. Právě v Praze 10 byla Kleslová donedávna starostkou.

„Již v minulosti bylo zcela evidentní, že piráti ve svých rádoby výpočtech vychází z teoretických čísel a účetních uzávěrek i několik let starých. Přesto média slepě přebírají částky, které měla doktorka Kleslová z těchto firem pobírat," zmínil. „Ze zveřejněného znění trestního oznámení se každý může přesvědčit, jak směšně je konstruováno," doplnil.

Uměle vytvořená štvanice?

Kvůli kauze odměn Kleslová už dříve opustila jak post místopředsedkyně hnutí ANO, tak předsednické křeslo pražské organizace. Už v říjnu loňského roku rovněž odešla z vedoucích orgánů městských firem Pražská teplárenská a Pražská energetika. Po silné mediální kritice, kterou označila za uměle vytvořenou štvanici.

„Nechci, aby mé členství ve statutárních orgánech těchto společností sloužilo k dehonestační kampani, která je účelově vedena výhradně proti mé osobě, i když ve statutárních orgánech těchto společností zasedají i další zástupci koalice," vysvětlila tehdy Kleslová. Předseda Babiš pak její odchod přivítal a řekl, že by z městských firem měli odejít i ostatní radní.

Těsně před tímto oznámením Piráti zveřejnili, že Pražská energetika a Pražská teplárenská vlastněné hlavním městem platí Kleslové 360 tisíc korun měsíčně. Kleslová nejprve řekla, že od obou firem měsíčně inkasuje 97 tisíc korun.

Ve firmách sedí i další politiciKleslová není zdaleka sama, kdo seděl, nebo sedí ve statutárních orgánech pražských městských firem. Je zde také 27 ze 65 magistrátních zastupitelů. Nejvíce zástupců v nich má hnutí ANO, a to 14 ze 17. Po třech je z TOP 09 a Trojkoalice. Podle analýzy Pirátů je u 98 ze 116 členů dozorčích rad 28 obchodních společností, na jejichž obsazení má vliv rada, možné dohledat vazbu na konkrétní politickou stranu. Členství v dozorčích radách je v některých firmách placené.

Čtěte také: Piráti podali trestní oznámení kvůli angažmá Kleslové ve firmách