Kvůli údajně předraženému tisku jízdenek byl Rittig (společně s dalšími čtyřmi lidmi) obviněn již loni v únoru. Nadační fond proti korupci zveřejnil výsledky svého šetření, podle něhož k Rittigovi prostřednictvím sítě firem směřovalo 17 haléřů z každého lístku. Rittig se proti takovému nařčení bránil žalobami – jednak vůči fondu, jednak proti vydavateli deníku Blesk.

Stěžejním svědkem zde má být někdejší ředitel papírny Neograph Vladimír Sitta, který aktuálně u Městského soudu v Praze čelí obžalobě z tunelování své společnosti. Vinu odmítá s argumentem, je jeho stíhání je reakcí na jeho roli právě v kauze jízdenek.

Dílo organizované zločinecké skupiny

Aktuální obvinění by se mělo týkat nejen tisku papírových jízdenek, ale také prodeje předplacených kuponů, zakázek na zajišťování služby nákupu jízdenek prostřednictvím SMS zpráv z mobilních telefonů a elektronických plateb pomocí takzvané m-peněženky. Po dobu šesti let, a to již od roku 2008, měly peníze plynout ke konečným příjemcům prostřednictvím několika firem s nejasnou vlastnickou strukturou sídlících v daňových rájích. Klíčovou roli zde přitom měly hrát smlouvy o úvěrovém limitu. Z obvinění vyplývá, že policejní detektivové považují tyto transakce za dílo organizované zločinecké skupiny.

Na obvinění reagoval exředitel Dvořák, který se podle závěrů detektivů měl podílet nejenom a vlastních machinacích, ale také na odčerpávání peněz. Z jeho slov vyplynulo, že údajné čachry v řádu desítek milionů korun odmítá a kauzu považuje za vykonstruovaný nesmysl. Zakázky podle něj nebyly ani ovlivněné, ani předražené. „Já i celá moje rodina se velice těšíme, jak to vše bude policie prokazovat," citovala MfD jeho vyjádření.