Mohou za to novináři, poznamenal s úsměvem. Ne že by žurnalisté měli přímo podíl na dopadení výrobců drog - Mareš ale nepopírá, že kvůli tomu, že se reportéři doslechli, že se něco chystá, a z jejich dotazů bylo zřejmé, že vědí víc, než je kriminalistům milé, byl druhý ze zákroků poněkud uspíšen. „Jinak bychom to ještě více rozpracovali," poznamenal.

Měsíce sledování

Zásahy proti dvěma na sobě nezávisle fungujícím skupinám česky hovořících osob, na jejichž stopu přivedli policejní detektivy shodní odběratelé z řad konzumentů i menších dealerů, byly i tak připravovány s dlouhodobou pečlivostí.

Je to výsledek sedmi měsíců intenzivní práce, poznamenala k vyvrcholení akce s krycím označením Host 2014 vedoucí vyšetřovacího týmu Renata Dolejšová. Během intenzivního sledování několika osob kriminalisté zjistili, že jsou na stopě dvěma na sobě nezávislým a vzájemně nespolupracujícím skupinám.

Proto konečný úder, při kterém nechyběli ani příslušníci zásahové jednotky (a také vypůjčení specialisté cizinecké police s podobným výcvikem), bylo možno rozdělit na údery dva. V obou případech šlo o zásahy na několika místech Prahy a Středočeského kraje; lokality kriminalisté nechtějí blíže upřesňovat.

Dopaden při činu

Poprvé spadla klec ve čtvrtek 7. srpna. Zadrženo tehdy bylo pět mužů (z nichž tři skončili ve vazbě) a dvě ženy. „Hlavní pachatel byl zadržen přímo při vaření metamfetaminu," připomněla Dolejšová s tím, že na místě se našlo půl kila efedrinu - a byl předpoklad varu z 3,5 kg volně prodejných léků obsahujících pseudoefedrin dovezených z Polska.

Kriminalistka upřesnila, že pervitin připravoval - a to nejméně od letošního ledna až do zadržení - v rodinném domě 26letý nezaměstnaný, pro něhož byla výroba drog hlavním zdrojem příjmu.

Výdělek to asi nebyl špatný. Svědčí o tom výsledky domovních prohlídek, při kterých kriminalisté zajistili jako výnos z trestné činnosti nejenom kávovar, domácí kino, počítač a další elektroniku, ale také dvě auta; audi a octavii.

A rovněž peníze v hotovosti: 20 tisíc korun a dva tisíce eur. Eura se asi nenašla náhodou - detektivové totiž zjistili, že část produkce mířila do zahraničí. „Jeden z pachatelů také využíval účet založený na jméno jeho babičky," poznamenala policistka s tím, že na tomto kontě bylo zajištěno 1,4 milionu korun.

Dvojí typ podvodu

Tři členové této skupiny byli obviněni také z podvodu. Výnosy z pervitinu jim nestačily, a tak se pustili ještě do dalšího oboru zločinecké činnosti. Vyráběli štítky s čárovými kódy určujícími ceny výrobků, ve velkých obchodních centrech je lepili přes originály - a vyhlédnuté zboží si tak mohli pořídit podstatně levněji.

Nakupovali takhle především elektroniku a wapky neboli vysokotlaké čističky - nebyl ale problém na zakázku obstarat vlastně cokoli. Štítky si pachatelé buď přinášeli již hotové, nebo je pomocí mobilní tiskárny vytvářeli v autě přímo před nákupním centrem. Jejich „umění" spočívalo i ve schopnosti vyhlédnout si pokladní, která nepojme podezření, že je něco v nepořádku - a snadno přes ni projdou.

Dalším oborem činnosti bylo padělání dokladů. To jeden člen skupiny zajišťoval pro sebe i pro ostatní. Zfalšované dokumenty pak pachatelé využívali k podvodům s uzavíráním smluv na poskytování služeb u telekomunikačních společností.

Vařil i konzumoval

Druhá dopadená parta byla menší - a také repertoár její činnosti byl podstatně užší. Jako se příslovečný švec má držet svého kopyta, ona se držela „svého" perníkaření.

Policisté proti jejím členům postupně zasahovali v úterý 12. srpna v noci - přičemž jako první byl zadržen výrobce drogy. Také on byl dopaden přímo při vaření. Pětapadesátiletý muž bez zaměstnání, který jako absolvent chemické průmyslovky nebyl v oboru laikem, je podle policistů recidivistou; za stejnou trestnou činnost už byl stíhán.

A působil nejen jako vařič, ale i jako prodejce. Byl rovněž konzumentem drog. A také vášnivým hráčem automatů, v nichž skočil podstatný díl utržené sumy. Dopadeni pak byli ještě další dva muži a jedna žena; dva z mužů skončili ve vazbě.