Devět kapesních zlodějů se podařilo dopadnout přímo při činu, konstatoval Daněk. „Zadržení podezřelí byli ve všech případech cizinci, kteří kromě jednoho případu pracovali vždy ve dvojicích. Krádeže se odehrávaly především v prostředcích městské hromadné dopravy, převážně v odpoledních hodinách – a oběťmi byli vždy turisté," shrnul, co měly odhalené skutky společné.

Šest krádeží ve stanici metra

Speciálně Daněk připomněl dopadení dvojice mužů ve věku 35 a 28 let, kteří v minulém týdnu stihli ve stanici metra Nádraží Veleslavín provést šest kapesních krádeží. Dotyční postupovali podle osvědčeného scénáře; nezatěžovali se vymýšlením nějakých složitostí.

Cestujícím brali peněženky, když si oběti vyhlíželi na eskalátorech nebo při nastupování do soupravy. Vlastně – nebrali; peněženky majitelům nechávali. Vždy si vzali si všechny peníze – a prázdné peněženky se ještě nerozpakovali vracet!

Nestrkali je ovšem na původní místo. Vždy je hodili za okradeného na zem – a toho pak upozornili, že mu šrajtofle právě vypadla. Mohli se tak pokochat tím, jak jim okradení ještě poděkovali.

Desetitisíce korun z krádeží 

„Těmito šesti kapesními krádežemi si přišli minimálně na 37 tisíc korun," konstatoval v úterý Daněk. Připomněl, že ve dvou případech se zatím nepodařilo zjistit, na čí úkor se dvojice chtěla obohatit. Okradení totiž nic nenahlásili – a tak, řečeno policejním jazykem, se poškozené prozatím nepodařilo ustanovit.

Všech devět osob zadržených kvůli šátrání v cizích kapsách a batozích policisté podezřívají ze spáchání trestného činu krádeže. Dotyční do jednoho skončili v policejních celách – a čeká je krátký proces.

Až dva roky za mřížemi 

Případy policisté zpracovávají v režimu takzvaného zkráceného přípravného řízení; podezřelí tak budou s návrhem na potrestání převezeni rovnou k soudu. „V případě odsouzení jim hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi," uvedl Daněk.

Desátým do počtu je rovněž muž zadržený na Staroměstském náměstí v rámci akce zaměřené proti kapsářům. Ten se ovšem nesnažil šmátrat v cizích kapsách.

Naopak: měl prý snahu kolemjdoucím něco do kapes přidat. Byl totiž dopaden zrovinka ve chvíli, kdy prodával sáček s marihuanou. I on putoval na policejní stanici a je podezřelý z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami. Za tento trestný čin by v případě odsouzení mohl být ve hře až pětiletý trest.

Čtěte také: Krádež přišla cizince na pět tisíc