2 195 případů krádeží jízdních kol řešili v minulém roce na území hlavní města policisté. V porovnání s rokem 2009 se jednalo o nárůst sto procent. Nejvíce kol se ztratilo v letních měsících tedy v červnu, červenci a srpnu, nejčastěji je zloději kradli ze sklepů, garáží a balkonů.

„Jelikož jsem předtím nejezdila, musela jsem si koupit úplně všechno od rukavic a helmy až po speciální odrazky a pohodlnější sedlo. Investice všeho všudy za necelých patnáct tisíc," připomněla Petra Matoušová.

Administrativní pracovnice však s přítelem moc dlouho nejezdila. Minulé léto během krátké zastávky v Libni o kolo přišla. A stačila k tomu necelá minuta. Minuta, kterou si bude Petra vyčítat do konce života. „Jen jsem si chtěla koupit pití, tak jsem kolo opřela o zeď a vešla do místní zeleniny. Popadla jsem vodu a zaplatila. Byl to jen okamžik. Když jsem vyšla z obchodu, kolo bylo pryč," zavzpomínala.

Podobná nedbalost však stále není mezi Pražany výjimkou. „Bohužel mnoho majitelů kol usnadňuje pachatelům práci a kola nechávají na různých místech nezamčená a nezajištěná. Neopatrností přišel takto o své kolo v hodnotě třiadvacet tisíc korun na konci dubna mladík v Praze 4," prozradila Pražskému deníku policejní preventistka Michaela Reichertová.

A scénář byl opět stejný. Jen několik minut před polednem si mladík opřel kolo volně o zábradlí a odběhl si do obchodu.

Krádeže kol jsou podle policistů čím dál lukrativnější. Důvod? „V dnešní době jsou kola čím dál dražší, a tak se stávají cílem nejen jednotlivých zlodějů, ale celých organizovaných skupin,“ objasnila Michaela Reichertová s tím, že nejčastější jsou krádeže právě v letních měsících. A v jakém čase? To je podle policistů zlodějům již jedno. Kola berou totiž v kteroukoli denní nebo noční hodinu.

Stoprocentní nárůst krádeží kol

O tom, že Pražanům mizí kola ze sklepů, garáží nebo balkonů čím dál častěji, svědčí i čísla. V minulém roce řešili policisté celkem 2 195 případů odcizených kol, čímž v porovnání s rokem 2009 narostla kriminalita na území hlavního města o sto procent.

Praha patří i mezi ostatními kraji v počtu ukradených kol k rekordmanům. Zatímco 
v roce 2011 ukradli zloději 
1 538 kol, za rok to bylo již 1 617 kol a minulý rok už zmizelo přes dva tisíce kol. Oblíbený mezi cyklisty, ale 
i zloději je pak na druhém místě Moravskoslezský kraj, kde v roce 2011 zmizelo 1 419 kol, o rok později 1 260 kol 
a minulý rok jich bylo 1 728.

Čtěte také: Zloděj kradl kolo, jeho komplic zacláněl

Na pomyslné bronzové příčce se pak umístil Středočeský kraj, který v roce 2011 začínal se 717 ukradenými koly, další rok jich majitelům ubylo přesně o sto více a skokový nárůst znamenal minulý rok s 1 185 nahlášenými případy. Nejméně pak zloději řádí v Karlovarském kraji, kde se každým rokem ztratí necelá stovka kol.

Přestože podle policie mizí kola nejčastěji ze sklepů a garáží, přibývá v poslední době také případů, kdy si nenechavci neváhají pro svůj úlovek vylézt i na balkony. Jedním z posledních případů, který strážci zákona řešili, byla na konci dubna krádež horského kola v hodnotě šedesát tisíc korun z lodžie 
v prvním patře obytného domu v Praze 5. „Neznámý pachatel využil nočního klidu a vloupal se za využití přistaveného žebříku do lodžie,“ popsala způsob krádeže policejní preventistka Michaela Reichertová.

Není zámek, který by zloděj nepřekonal

A jak předejít odcizení kola? To prozradil Pražskému deníku bezpečnostní expert František Brabec. „Kolo je třeba zamknout 
k nějakému pevnému předmětu speciálním lankem 
a kvalitním zámkem. Ale pozor! Pevným předmětem není myšlena dopravní značka na sloupku. Zloděj sloupek vytáhne a kole lehce odcizí.“

Prevencí může být zařazení kola do Centrálního registru jízdních kol, který zajišťuje městská policie. A čím dál více Pražanů svá kola navíc připojišťuje.

„Prakticky neexistuje zámek, který by zloděj nepřekonal, pokud už se kolo rozhodne odcizit. Je smutným faktem, že osmdesát až devadesát procent ukradených kol se ke svým majitelům nikdy nevrátí. Každoročně tak vidíme, že částka vyplacená za ukradená kola narůstá,“ řekl Pražskému deníku Jan Šepek, ředitel odboru pojištění majetku 
z ČSOB Pojišťovny.

Jak ochránit kolo před odcizením?Bezpečné léto s Deníkem.Na ulici se snažte své kolo připoutat k pevnému bodu (zábradlí, ukotvený stojan) za použití bezpečnostního zámku (nejlépe přední kolo a rám ke stojanu plus zadní kolo a rám ke stojanu).

Pokud jezdíte ve více lidech, pohlídejte si kola navzájem. Pokud však odcházíte na delší dobu, odmontujte si z kola sedlo. Absence této podstatné části kola tak brání krádeži, při které chce pachatel s odcizeným kolem z místa odjet. Mnoho zlodějů takovéto opatření odradí.

Nastavte převody na nejnižší rychlostní stupeň, aby se pachatel nemohl rychle rozjet a zmizet.

Ve společných prostorách domu, ve sklepě či v garáži zajistěte uzamykání vstupních dveří společných prostor, zajistěte okna i samotná kola. Lze si opatřit společný bezpečnostní stojan.

I na balkonu dbejte na zajištění kola například připoutáním k zábradlí.

V případě odcizení jízdního kola mějte poznamenané jeho výrobní číslo, barvu, odlišnosti a specifické znaky, podle kterých byste mohli své kolo identifikovat. Policie také doporučuje si zhotovit fotografie.

Krádež neprodleně oznamte na služebnu Policie ČR nebo linku 158.

Preventivním opatřením je i služba městské policie, která vede Centrální registr jízdních kol. V případě odcizení kola a nahlášení události na služebně městské policie se kolo zaeviduje do registru, který využívá Policie ČR při pátrání po odcizených předmětech.

Čtěte také: Prázdninová vloupání? Zloději stačí ukrást věci i za 50 tisíc korun