Spíš se ale věci seběhly jinak: když se ocitl v úzkých, hledal spásu, kde se dalo. Ani skrýš v bytelném krytu, vybudovaném pro případ válečného konfliktu, mu ale nepomohla.

Zloděje dopadla hlídka, která v sobotu nad ránem vyjela do jednoho z domů v ulici Lounských prověřit oznámení svědka, který se na policejní tísňovou linku obrátil s upozorněním, že se ze sklepních prostor ozývají podezřelé zvuky.

Na místě se ukázalo, že zde skutečně řádil vykradač sklepů; tiše na něj žalovalo několik násilně otevřených sklepních kójí. Pachatel ale nikde.

Obrazy, sud i housle

Kde ho hledat, ale bylo policistům jasné. Ve sklepních prostorách totiž hlídka narazila i na bývalý protiatomový kryt. A bylo zřejmé, že za masivními dveřmi zajištěnými zevnitř se někdo nachází, připomněl v neděli Jan Daněk z ředitelství pražské policie. Předpoklady se také vzápětí potvrdily.

"Po marných výzvách, aby osoba otevřela dveře a opustila úkryt, policisté uvolnili vstupní mechanismus dveří a v prostorách krytu zadrželi 35letého muže. Ten se před hlídkou schovával, a to i s věcmi, které byly odcizeny z vykradených sklepů," připomněl Daněk. A hned vypočítal, co si dotyčný hodlal odnést: několik obrazů, prázdný pivní sud, housle, psací stroj i další věci.

Na dost dlouho se ale dopadený muž bude muset obejít bez všech zbytečností. Putoval totiž rovnou do cely. Ukázalo se, že jsou na něj vydány hned dva příkazy k zatčení. A v souvislosti s vloupáním, při kterém byl zadržen, čelí dalšímu trestnímu stíhání. Za krádež a porušování domovní svobody mu hrozí až tři roky vězení.

Souzen bude jako recidivista, který se obdobné trestné činnosti dopouští opakovaně. V rejstříku trestů má již devět záznamů, a to převážně v souvislosti se spáchanými zločiny majetkového charakteru. I to jsou okolnosti, které mu mohou přitížit při rozhodování o výši trestu.