Znění inzerátů bývá ve valné většině případů stejné či obdobné. Vysokoškolsky vzdělaný cizinec žijící v zahraničí, pracující v lukrativním oboru, pořídí pro svého potomka byt v Praze. Ten ho však po určité době z nějakého důvodu přestane užívat.

"Cizinec rodič, však byt pochopitelně prodat nechce, co kdyby se potomek vrátil. Proto umístí inzerát o jeho pronájmu na internetový server za velmi výhodných podmínek. Nepotřebuje vydělat, stačí mu ´jen pokrýt náklady´. A pak už jenom čeká na potencionálního zájemce" uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Jeden z mnoha podobných případů vyšetřovali policisté z místního oddělení Lhotka v minulém roce. V tomto případě celou věc oznámila žena, která se na jeden takovýto inzerát bohužel „nachytala“.

Zkoušejí to nejspíš znovu

Coby zájemkyně o pronájem bytu se přes inzertní stránky zaregistrovala u společnosti, která byt na svých stránkách inzerovala. "Následně od společnosti obdržela informaci prostřednictvím mailu, v kterém byly instrukce napsány lámanou češtinou,  aby poslala převodem na zahraniční účet vratnou zálohu s tím, že poté proběhne prohlídka bytu. K prohlídce však již nedošlo a žena své peníze zpět již nedostala. Celou věc tak ohlásila na policii," doplnil Rybanský.

Letos na jaře došlo zřejmě k pokusu trik zopakovat. "Policista, který je s tímto případem seznámen, objevil v dubnu tohoto roku na inzertních serverech inzerát, kde je stejný byt opět nabízen," varuje policejní mluvčí.