Údajně v roce 2012 rozjeli záměr obchodovat s kokainem a za získané peníze pořídit zbraně určené k útokům proti Američanům v Kolumbii – včetně raket země-vzduch. Netušili ale, že jejich partnery v jednání nejsou lidé z kolumbijské radikální organizace, jak předpokládali, ale tajní agenti USA.
Tahle obvinění zadržení cizinci označovali za výmysly, nesmysly a překroucená fakta. Prý nic podobného nechystali – a kontakty, které udržovali (včetně schůzek v Ghaně, v polské Varšavě a nakonec v Praze, kde stíhaní muži byli loni v dubnu zadrženi) prý souvisely se záměrem založit spediční společnost – byť věc je zamotanější a mají v ní figurovat i tajné služby a také odplata za dřívější podvod.
Předseda senátu Luboš Vrba nicméně nemá pochybnosti o tom, jak se věci mají. Američané podle něj předložili jasné důkazy hovořící o vině stíhaných osob – přičemž jde o skutky, které jsou trestné i podle českého práva. Samotnou vinu ovšem soud v rámci rozhodování o přípustnosti vydání stíhaných osob za oceán neposuzoval.
Rozhodnutí není definitivní
Naopak se zabýval námitkou obhájců, že vůči lidem podezřelým z terorismu jsou v USA používány praktiky, které lze z evropského pohledu nazvat mučením. Pražský městský soud si proto prostřednictvím ministerstva spravedlnosti vyžádal od americké strany slib, že nelidskému zacházení či samovazbě bez časového omezení vydávané osoby podrobeny nebudou.
„Spojené státy předložily České republice dostatečné záruky, že dožádaným osobám budou vytvořeny standardní vězeňské podmínky," zdůraznil soudce Vrba. S dodatkem, že bude existovat i možnost kontroly ze strany diplomatů.
Rozhodnutí pražského městského soudu o extradici neboli o vydání do jiného státu zatím není definitivní. Pražský vrchní soud se ještě bude zabývat stížnostmi, které na místě podali všichni tři stíhaní. Ani kdyby verdikt nezměnil, ale ještě nepůjde o konečné slovo. Vydání za oceán je podmíněno souhlasem ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.
Čtěte také: Pražský soud se ptá Američanů: Nebudete podezřelé mučit?