Vrchní soud rozhodnutím potvrdil červnový verdikt Krajského soudu v Hradci Králové. Soud Mlíku potrestal za vraždu, porušování domovní svobody a také neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Doživotní trest uložil s přihlédnutím k tomu, že Mlíka byl v minulosti za podobnou trestnou činnost již potrestán, přičemž si k útokům vždy vybíral slabší lidi. Součástí rozsudku je opatření, podle kterého může žádat o podmínečné propuštění nejdříve za třicet let.

Čtěte také: Policisté zadrželi muže, který na ně mířil zbraní

Jeho jednání vůči tělesně postižené ženě bylo podle soudu zvlášť surové. Mlíka se podle obžaloby do bytu seniorky dostal pod záminkou, že jde zkontrolovat vodoměr a kvalitu vody. Měl s sebou skleničky, do kterých nechal ženu natočit vodu v kuchyni, zatímco prohlížel její byt, kde našel peněženku a platební kartu. Následně začal ženu škrtit a do úst jí pak nacpal pomocí vařečky kuchyňský hadr. Z bytu si nakonec odnesl nejméně 1000 korun.

Obžalovaný se po činu vrátil vlakem do léčebny, kde pobýval kvůli ochranné sexuologické léčbě po loňském podmínečném propuštění z vězení, do kterého ho v roce 2003 na 12 let poslal hradecký soud za pohlavní zneužití a pokus o vraždu sedmileté školačky ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. Už v roce 1995 byl Mlíka odsouzen v Německu za pokus o znásilnění dvou žen, propuštěný byl v roce 2001.

Vyšetřovatelé předložili podle soudu proti Mlíkovi řadu nezpochybnitelných důkazů. Poznala ho například svědkyně, která s ním cestovala vlakem do Moravan a ke které pak dokonce také přišel se záminkou kontroly vody. Protože ale zjistil, že žena nemá žádné peníze, odešel a zaměřil se na její sousedku, která se pak stala obětí vraždy. Jeho pohyb v Moravanech v den vraždy prokázaly záznamy pouličních kamer, ačkoliv Mlíka tvrdil, že se tam nikdy neobjevil. Hlavní důkaz pak přinesla biologická analýza: genetický profil materiálu, který měla seniorka za nehty po zápasu s útočníkem, se shodoval s profilem Mlíky.

Obžalovaný v případu vypovídal pouze jednou po svém zadržení, přičemž přiznal, že u seniorky zazvonil se záměrem krást peníze, protože byl ve finanční nouzi. Také prý uvedl, že si schválně vyhlédl obydlí, kde podle zvonku s jedním jménem mohl očekávat starší osamělou ženu. Policie ale pak musela výslech přerušit, protože se Mlíkovi udělalo nevolno a skončil v péči záchranné služby. Později už odmítl vypovídat a tvrdil, že je nevinný a že si jeho původní tvrzení policie vynutila pod hrozbou násilí. Soud tomu neuvěřil a je podle něj naopak nutné Mlíku izolovat od společnosti, protože je značně nebezpečný a jeho stoupající agresivitu nelze léčit.

Aktuálně si v českých věznicích odpykávají doživotní trest rovné čtyři desítky vězňů. Drtivá většina z nich – přesně 38 – jsou muži. Kromě Mlíky dostali letos tento výjimečný trest ještě další dva lidé. V únoru to byl Miroslav Szettey, jenž podle nepravomocného verdiktu plzeňského soudu ubodal sedmapadesátiletou ženu, u které bydlel. V květnu pak královéhradecký krajský soud poslal na doživotí matku, která měla loni v září zabít své čtyři děti. Ani v tomto případě ale není verdikt pravomocný, protože žena si podala odvolání.