Stále je o tom přesvědčen státní zástupce Tomáš Milec, byť oba pachatelé jakýkoli zištný důvod vehementně popírají. Jan Dvořáček (21) i jeho kamarád Jiří Kulveit (19), kteří stojí od středy před trestním senátem středočeského krajského soudu, se shodují, že šlo o reakci na nadávky, jimiž je Sahula počastoval, když se – všichni silně ovlivněni alkoholem – setkali cestou z baru v nedaleké Kamenici.

Osudné setkání u potoka

Podíl na Sahulově smrti oba mladíci nepopírají. Nemohou se ale shodnout, kdo z nich má na ní větší vinu. „Jeden na druhého ji svalují od počátku,“ připomněl žalobce Milec.

Jiné to nebylo ani při výpovědích obžalovaných před soudem. Shodují se, že po návštěvě několika hospod kráčeli ještě s jedním kamarádem k domovu. Opilí jak zákon káže. A v lese dohonili Sahulu, žijícího tehdy na chatě svého kamaráda, který bar v Kamenici opustil chvilku před nimi. „Byl opilý tak, že se ve tmě nemohl trefit na lávku přes potůček,“ vypověděl Kulveit.

Tma před očima

Trojice mu podle jeho slov posvítila mobilem, dokonce mu prý všichni společně pomohli přejít přes lávku i podlážky naskládané v bažině. Pak ale všichni od Sahuly odběhli. Dvořáček to vysvětloval tím, že jejich nový společník začal vést agresivní řeči. „Křičel, ať na něho počkáme, a pak začal řvát sprosté nadávky,“ vzpomínal Kulveit na osudné okamžiky. „Kdybych to mohl vrátit, asi bych ty nadávky přešel a udržel se – bohužel jsem byl opilý,“ pokrčil rameny.

Nic nedbal na Sahulova slova, že nestojí o problémy, nehodlá se prát a chce jít domů. „Měl jsem tmu před očima,“ vysvětlil Kulveit, proč pětačtyřicetiletého protivníka srazil na zem dvěma ranami pěstí a ležící oběť ještě kopl do hlavy.

Každý tvrdí něco jiného

Třetí kamarád, který oba obžalované doprovázel, se v této chvíli vytratil. Prohlásil, že s útokem nechce mít nic společného. Kulveit s Dvořáčkem ale zůstali, aby vražedné dílo dokonali. Nemohou se ovšem shodnout, kdo za mord může.

„K panu Sahulovi přišel Honza, začal ho jakoby zvedat – a přitom ho kopl kolenem do hlavy. Já už jen koukal, jak po něm dupe, pak mu prohledává kapsy a bere peněženku,“ vypověděl Kulveit.

Dvořáček ale oponuje. Podle něho bylo vše jinak. On prý jen pozoroval zpovzdálí, jak Kulveit pokračuje v útoku. „Viděl jsem, jak mu skočil oběma nohama na hlavu – a pak stál na levé noze a pravou na něj dupal,“ řekl soudu Dvořáček. Sám Dvořáček prý do umírajícího kopl, až když bylo po všem. „Dával jsem mu ruku před nos, jestli dýchá. Nedýchal. Pak jsem do něj dvakrát třikrát kopl, nebo spíš strčil, jestli bude nějaká odezva. Až když nereagoval, kopl jsem ho do hlavy,“ tvrdil s dodatkem, že jinak se na útoku nepodílel. A také odebrání peněženky byla podle jeho verze Kulveitova akce.

Těžko soudit, zda to byla jen kvanta vypitého alkoholu, která v obou mladících odstartovala neskutečnou agresi. Nenávist, která pachateli v kritické chvíli lomcovala, musela být obrovská. I státní zástupce Milec, který se specializuje na násilné trestné činy, připouští, že něco podobného ještě neviděl. „Oběť utrpěla závažná zranění mozku, řadu zlomenin a pohmožděniny na hlavě a na krku. Po těle pachatelé skládali tak zběsile, že hlavu zadupali šest centimetrů do zeminy,“ připomněl žalobce otřesné scény z místa činu.

Chladnokrevné dělení kořisti

Po surové vraždě se oba mladíci dokázali chovat nezvykle chladnokrevně. Nejen že si rozdělili obsah ukradené peněženky, ale nezapomněli předat ani dvě stovky třetímu z party, který čekal opodál, než své řádění skoncují. Kupovali si tak jeho mlčení.

Zároveň se všichni tři neopomněli shodnout, jak budou vypovídat, kdyby se jich vyšetřovatelé ptali, co osudné noci dělali. „Domluvili jsme nebudeme říkat, že jsme z Boston baru šli na Skuheř, ale směrem na Nohou Hospodu – na bowling,“ přiznal Dvořáček. Spiklenci s krvavými bankovkami v kapsách dokonce hned rozesílali svým přítelkyním SMS zprávy, které jim později měly jejich alibi potvrdit!

Pachatelům hrozí vysoký trest

Obhájci obou mužů obžalovaných z vraždy ovšem nechtějí ani slyšet, že by jejich klienti mohli skončit za mřížemi až na doživotí. Shodují se, že nebývala surová vražda je sice nepochopitelný exces – jde ale o naprosto ojedinělé vybočení obou mladíků z jinak řádného života.

Dvořáček byl již odsouzen k podmíněnému trestu, jeho advokát Daniel Šimánek to však považuje za bezvýznamné. „Nebylo to za násilný čin, ale za krádeže nafty. Tedy na něco úplně jiného charakteru,“ řekl Šimánek Deníku. Zdůraznil, že podle jeho přesvědčení nese jeho klient Dvořáček menší díl viny. Stačí pří porovnat krevní stopy na podrážkách bot obou obžalovaných.

Na čí straně je pravda bude trestní senát Oldřišky Rysové s pomocí výpovědí svědků i znalců a hodnocení důkazů hledat i v příštích dnech. Kromě dlouholetého vězení mohou oba mladíci počítat s tím, že budou muset zaplatit odškodněné synovi své oběti.

Právnička Klára Kořínková, která zájmy nezletilce zastupuje, uplatňuje nárok na vyplacení 256 tisíc korun. „Dvě stě čtyřicet tisíc jako jednorázové odškodnění pro pozůstalého plus splátky výživného od května do prosince,“ vysvětlila Kořínková.