Třicetiletý Uzbek Šachzod Maksudov podle dnešního výroku Městského soudu v Praze zavraždil cizince z Běloruska. Jeho tělo rozporcoval a roznesl po Praze.

Za to by měl strávit 13,5 roku ve vězení. Hrozil mu až vyjímečný trest. Rozsudek není pravomocný. Maksudov se proti němu na místě odvolal. „Jsem nevinen. Vraždil můj známý. Já jsem byl v té době na cizinecké policii,“ hájil se při předchozím přelíčení v srpnu.

Stání zástupce je zřejmě s rozsudkem spokojen. Práva na odvolání nevyužil.

Podle šéfa oddělení vražd Josefa Lottese Maksudov usmrtil svou oběť loni v létě v hostivařské ubytovně. Tam také údajně mrtvé tělo rozřezal a roznesl po městě.

Jako první se objevila pravá ruka amputovaná v lokti. S hrůzou ji objevili zaměstnanci třídírny odpadů v Malé Chuchli. Přesně týden nato dorazili detektivové z oddělení vražd k hostivařské přehradě. V její bezprostřední blízkosti se objevilo chodidlo pravé nohy nešťastného Bělorusa.

Tou dobou ještě nebylo jasná, zda údy patří jedné osobě. Za několik dní tento fakt potvrdila až soudní pitva, která zároveň poukázala i na totožnost zemřelého cizince, kterého vedla v evidenci cizinecká policie jako žadatele o politický azyl v České republice. Vedl údajně spořádaný život a na našem území pobýval legálně.

Doslova šok prožil na sklonku letošního března zaměstnanec úklidové firmy, když v Novomeského ulici objevil hlavu, respektive lebku zavražděného čtyřiadvacetiletého muže. Ležela v igelitové tašce u popelnic.

Šlo o loupež

Detektivové ale nelenili a už půl roku před nálezem pozůstatků hlavy oběti zatkli čtveřici cizinců z bývalého Sovětského svazu. Jednalo se o tři muže a jednu ženu. Dva ze zadržených skončili v poutech ihned po příletu na ruzyňské letiště v říjnu loňského roku.

Z početné skupinky podezřelých byl nakonec obviněn z vraždy právě třicetiletý Šachzod Maksudov. Jeho motiv byl podle všeho loupežný, protože u něj byly nalezeny osobní cennosti zavražděného.

Svědčila proti němu i manželka

Maksudovovi rozhodně nepomohlo svědectví jeho manželky. Vyplývá z něj, že si u ní objednal zničení důkazů, které by mu mohly přitížit. Šlo o likvidaci mobilního telefonu, který patřil zavražděnému muži.

Maksudov měl dále navádět manželku, aby opatřila svědky, kteří by odpřísáhli, že v době vražedného útoku stál ve frontě na odbavení cizineckou policií. Takové místopřísežné prohlášení by mu mohlo poskytnout alibi.