Zátah v lese potvrdila i starostka Prahy-Klánovic Alena Kolovrátková. "Prosím, pokud to není nezbytně nutné, nevstupujte dnes do lesa," vyzvala místní.

„V Klánovickém lese v úterý probíhá bezpečnostně pátrací akce. Právo na poskytování informací v případu dvojnásobné vraždy si vyhradilo Městské státní zastupitelství v Praze, proto již nejsme oprávněni k věci poskytovat další informace,“ uvedli policisté na sociální síti X. 

„S ohledem na probíhající bezpečnostně pátrací akci v Klánovickém lese, byli naši spoluobčané informováni prostřednictvím sociálních sítí, webu městské části a mobilního rozhlasu o tom, že tato akce probíhá a požádala jsem naše spoluobčany, aby v průběhu dnešního dne nenavštěvovali Klánovický les. Naše městská část poskytuje maximální součinnost jak státní, tak městské policii. Spolupráci s oběma těmito útvary hodnotím velmi pozitivně," řekla na místě Deníku starostka Prahy-Klánovic Alena Kolovrátková.

Alena Kolovrátková, starostka Prahy-Klánovic. | Video: Deník/Radek Cihla

Atmosféra je skutečně ponurá, ohlásil z místa fotograf Deníku. „Na kraji lesa hlídá kriminální policie v neprůstřelných vestách; dva lidé stojí vždy zhruba 50 metrů od sebe. U fotbalového hřiště stojí v ulici V Jehličině velké množství policejních vozů; opravdu je jich spousta,“ přiblížil situaci. S tím, že přijeli také policejní psovodi – a podle dostupných informací pracuje v lese rojnice policistů.

Deníku se na místě vyjádřil k akci i policejní mluvčí Jan Rybanský. „V tuto chvíli probíhá v Klánovickém lese bezpečnostně pátrací akce, do které je zapojeno na 250 policistů. Jsou zde policisté ze speciální pořádkové jednotky, z místních oddělení a také z obvodních ředitelství." Podle Rybanského pátrají po jakékoliv stopě, která by napomohla objasnění případu.

Společně  s pražskými kolegy vyrazili do akce také policisté ze středních Čech. Jejich mluvčí Vlasta Suchánková nicméně nebyla nijak konkrétní: „Vše je v kompetenci Prahy, zda a do jaké míry chtějí detailně informovat.“

Vyšetřování vraždy v Klánovicích. | Video: Deník/Radek Cihla

Zda hledají konkrétní předmět, pátrají po nějaké osobě, anebo snad obojí, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala Deníku v úterý nesdělil. „S ohledem na neveřejnost přípravného řízení není možné v současné chvíli detailně popisovat jednotlivé realizované úkony a získané poznatky,“ konstatoval. Nebude tedy komentovat spekulace, že stovky policistů mohly přijet ověřit nebo doplnit poznatky, které kriminalisté z 1. oddělení získali v rámci dosavadních výslechů. Ani sdělovat informace o jednotlivých úkonech prováděných policií.

Cimbala připomněl, že technické věci týkající se práce policie nebude komentovat – a procesní připomene až ve chvíli, kdy v případu nastane konkrétní posun. „O obviněné osobě zatím informovat nemohu; o podaném návrhu na vazbu tedy také ne,“ řekl Deníku.

K tomu, zda byl v souvislosti s případem někdo zadržen, se mluvčí žalobců nechce vyjadřovat. Deníku vysvětlil, že pokud na někoho ukazují důkazy a on je zadržen, v případě, že se podezření potvrdí, musí mu být do 48 hodin sděleno obvinění. To se v souvislosti s daným případem dosud nestalo. K tomu, aby sděloval případné informace o tom, že policisté někoho zadrží, aby s ním provedli potřebné úkoly a následně ho propustí na svobodu, Cimbala obecně nevidí důvod; už s ohledem na ochranu práv dotčených osob.

„Prozatím nadále platí vyjádření, že dotazovanou věcí se intenzivně zabývá policejní orgán, který této věci dává maximální pozornost a realizuje všechny nezbytné úkony pro zjištění skutku a pachatele,“ uvedl mluvčí pražských žalobců. Konkrétní úkony popisovat nebude s ohledem na neveřejnost přípravného řízení stanovenou trestním řádem. „Dozor nad zachováním zákonnosti v přípravném řízení v dané věci vykonává Městské státní zastupitelství v Praze,“ konstatoval ještě Cimbala. S vysvětlením, že zapojení městských žalobců souvisí s právní kvalifikací případu.

Vyšetřování vraždy v Klánovicích. | Video: Deník/Radek Cihla

Jedná se o vraždu podle paragrafu 140 trestního zákoníku v nejpřísnějším třetím odstavci, a to hned ze dvou důvodů: jde o zločin spáchaný na dvou osobách a na dítěti mladším patnácti let. Pro takový skutek zákoník stanoví sazbu: „Pachatel bude potrestán odnětím svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečným trestem.“   

K hrůzné události v Klánovickém lese v Praze došlo v pátek 15. prosince odpoledne. Na tísňovou linku zavolala žena, která uslyšela výstřely. Na místě poté policie nalezla dva mrtvé.

Kriminalisté následně kvalifikovali případ jako dvojnásobnou vraždu. Po podezřelém policie stále pátrá, veřejnost požádala o kamerové záznamy z aut.