Tomáši Satorovi a Josefu Richardu Uhlíkovi bude příští měsíc teprve 19 let, Štěpán Černín je o tři roky starší. Satora se vyučil kominíkem, ale teď se spolu s Uhlíkem učí na sklenáře. Černín studuje vyšší odbornou školu zaměřenou na výpočetní techniku. Mladíky z Hané pojí společný zájem - fandění fotbalové Sigmě. Ale fanouškovská vášeň u nich údajně často přerůstá v agresivitu a násilí.

Loni 4. listopadu Satora, Uhlík a Černín přicestovali do Prahy a mířili do vršovického Ďolíčku – shodou okolností stadion leží nedaleko budovy soudu, kde probíhá jednání. Obžaloba podle Českých novin tvrdí, že v tramvaji číslo 6 společně s dalšími lidmi napadli muže pocházejícího z Afriky. Incident údajně začal slovními výpady.

„Pokřikovali na něj, že by se měl vrátit do Afriky, že je černá huba,“ uvedla ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 10 státní zástupkyně. Fanoušci pak na černocha podle obžaloby házeli citrony a jeden na něj vymačkali. „Když se snažil bránit, údajně ho napadli pěstmi a kopáním a zhmoždili mu hlavu a nos, takže muž se musel nechat ošetřit na chirurgii. Z napadení si navíc odnesl posttraumatickou stresovou poruchu. Po obžalovaných požaduje 300 tisíc korun za způsobenou újmu a dalších 304 tisíc jako náhradu ušlé mzdy,“ informuje web agentury ČTK.

Černoch toho kluka držel v kravatě

„Není to pravda, nezúčastnil jsem se toho. Toho černocha jsem si nevšiml. Až když jsem vystupoval,“ řekl Černín v největší místnosti justičního areálu Na Míčánkách. Popsal, že pak z chodníku viděl, jak se muž tmavé pleti potýká s fanouškem na zemi. „Ten černoch toho kluka pořád držel v kravatě, jako by ho škrtil,“ tvrdil o poškozeném jeden z obžalovaných mladých mužů. Satora připustil, že se do incidentu zapojil, ale bylo to podle jeho slov až v závěru, kdy se snažil kolegovi pomoct a tahal ho za bundu a nohu z tramvaje ven. Uhlík uvedl, že z potyčky neviděl vůbec nic.

Všichni tři obžalovaní navíc popřeli i to, že by patřili k takzvaným ultras - tedy podle policie nejrizikovější skupině fotbalových fanoušků. Zmocněnkyně poškozeného upozornila, že mladíci mají několik záznamů o přestupcích, mezi kterými je i fyzické napadení. Jejich příslušnost ke "kotli" Sigmy Olomouc se pohybuje na hraně zákona.

Nyní čelí obžalobě za ublížení na zdraví, hanobení rasy a výtržnictví. Mohou dostat souhrnný trest až osm let odnětí svobody. Soudkyně Ivana Hynková každopádně nebude mít jednoduchou úlohu. Termín dalšího jednání trestního řízení zatím nebyl zveřejněn.