K neobyčejnému případu došlo v úterý 2. října. To vyjížděli policisté a záchranáři do Hlubočep, kde smrtelně jedovatý had v jednom z bytů uštkl svoji majitelku a zmizel. Chovatelka byla odvezena do nemocnice na pražském Karlově náměstí. „Pacientce bylo podáno antisérum. Nyní je v umělém spánku a čekáme, až antisérum zabere,“ řekl tehdy mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Filip Brož. Antisérum by podle něj mělo zabrat buď k večeru, nebo v noci. Žena přes veškerou péči o deset dní později zemřela, mluvčí ale uvedl, že smrt s uštknutím nesouvisela.

Had na útěku budil velikou pozornost, ale i obavy v okolí. Tři dny se spekulovalo, zda může venku přežít chladné počasí a předpokládalo se, že se stále zdržuje v teple domu. Proč se nechytil do žádné z chystaných pastí v budově se ukázalo v pátek 5. října. Mamba se totiž odplazila asi dvě stě metrů od místa úniku do zahrádkářské kolonie. Povolán byl odborník, který ji sundal ze stromu, kde byla omotána kolem větví. 

"Sláva! Mamba nalezena! A chycena! Ze stromu ji sundal náš dlouholetý zaměstnanec pan Masopust. Zajímalo by mě, kdy se vydala na výlet, ale čtvrteční teplé odpoledne a bezmála subtropický pátek jí ho zjevně umožnily," napsal na Twitter ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Úspěšný odchyt a dobrou zprávu pro všechny, které zprávy o mambě děsily, potvrdili rovněž policisté. Ti přitom v pátek oznámili, že dopřejí hledanému plazu chvíli klid, aby se mohl chytit do tepelných nástrah v domě. Zkontrolovat je plánovali o víkendu.