Specialisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality přitom nepochybují, že jde o zisky z obchodu se zbožím, které není obchodníky řádně zdaněno, prodávaným na vietnamských tržnicích nejen v České republice, ale i na dalších místech Evropy. V úterý o tom informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej s dodatkem, že na případu s českými policisty spolupracovali také kolegové z Polska.
Už v první polovině června bylo podle Ibeheje zahájeno trestní stíhání pěti osob, které vyvádění peněz do Asie měly organizovat ve velkém. Podezřelí jsou stíháni pro účast na organizované zločinecké skupině, legalizaci výnosů z trestné činnosti a neoprávněné podnikání. Čtyři z nich poslal soud do vazby. „Při domovních prohlídkách kriminalisté nalezli mimo jiné větší počet cenností v podobě zlatých šperků, luxusních hodinek a drahých kamenů," poznamenal Ibehej.
Zásah navazuje na akce z minulosti
Elitní kriminalisté netají, že aktuální úder navazuje na masivní zatýkání z loňského května, kdy bylo na několika místech Prahy i v dalších lokalitách zadrženo 25 osob - Vietnamců i Čechů, a to včetně pěti celníků. Tento zásah souvisel s údajnými machinacemi při dovozu kontejnerů se zbožím z Asie, směřujícím ke krácení daní. Šetření velmi rozsáhlého případu dosud nebylo ukončeno.
Za přispění podplacených celníků měli pachatelé deklarovat výrazně podhodnocené nákupní ceny, čímž snižovali daň z přidané hodnoty i celní poplatky. V kauze také figurují zcela zfalšované faktury. Kriminalisté před 13 měsíci požadovali vazbu pro 16 osob, devět obviněných skutečně za mřížemi skončilo. Při domovních prohlídkách bylo zajištěno 20 milionů korun v hotovosti, došlo také na zablokování 63 bankovních účtů.