Chystané opatření je reakcí na zjištění, že mezi Vietnamci jsou nejen pilní pěstitelé marihuany, ale na vzestupu je v podání jejich gangů také často až polomanufakturní výroba pervitinu; tohle zboží už dokonce představuje problém překračující hranice České republiky.

Pouhá hrstka zločinců, jak naznačil Tran Dai Quang, tak poškozuje pověst valné většiny Vietnamců, kteří u nás poctivě pracují a řádně podnikají. Jde přitom o prostředí, do něhož čeští kriminalisté mohou proniknout jen obtížně - jak kvůli jazykové i kulturní bariéře, tak s ohledem na odlišnou mentalitu.

V první fázi přijedou do Česka tři vietnamští policisté, vysvětlil policejní prezident Tomáš Tuhý. Jejich úkolem bude během několika měsíců vytvořit informační kanál mezi Českou republikou a vietnamskou komunitou.

Odsouzení u nás si trest odpykají ve své zemi

Postoupit dále mají také přípravy dohody o tom, že Vietnamci, kteří budou u nás odsouzeni, si uložený trest budou odpykávat ve věznicích ve své zemi - prý za mnohem přísnějších podmínek než jsou poměry panující v českých věznicích - což lze vnímat jako hrozbu, která by je od páchání trestné činnosti měla odradit.

Smlouvu, která to umožní, má Chovanec podepsat při své návštěvě Vietnamské socialistické republiky na podzim.

Čtěte také: K odhalení pěstírny přispěli cizinci s páčidlem