Pražská policie o případu informovala prostřednictvím webu.

Kriminalisté podle mluvčího Jana Daňka zjistili, že požár založil jeden z nájemníků bytu, se kterým ten den pronajímatel ukončil kvůli jeho nevhodnému chování možnost ubytování. „Podle všeho se ale v noci do bytu vrátil a za použití hořlaviny založil oheň v předsíni, přestože věděl, že v bytě spí několik lidí, jedná se o šesté patro a lidé nebudou mít možnost úniku,“ uvedl mluvčí.

Policisté pomáhali záchranit lidi z hořícího bytu. | Video: Policie ČR

Událost se stala minulou neděli v hostivařské Vajdově ulici brzy ráno. V době příjezdu záchranných složek stoupal z oken bytu černý dým a na balkoně stálo několik lidí, kteří volali o pomoc. Policisté vykopli dveře od bytu a snažili se dostat z bytu všechny lidi, v čemž jim pomohl jeden z hasičů za použití dýchací techniky, popsal Daněk.

Případ si kvůli „podezřelým okolnostem“ přezvali elitní detektivové z oddělení vražd, kteří podle Daňka zároveň podali podnět na vzetí do vazby.

Loni v srpnu skončil podobný případ v Bohumíně na Karvinsku tragicky, zemřelo 11 lidí. Policie z vícenásobné vraždy obvinila tehdy čtyřiapadesátiletého muže. Přiznal se, jeho motivem byly spory v rodině. Obviněný nezvládl fakt, že jej manželka opustila a nastěhovala se do bytu, kde bydlel její syn s družkou a svým synem. Právě tento byt muž 8. srpna odpoledne zapálil. Uvnitř se konala oslava narozenin a bylo tam 15 lidí. Vyšetřování skončí pravděpodobně až v létě, kriminalisté ještě čekají na znalecké posudky. Muži též hrozí až výjimečný trest včetně doživotí.

Kriminalisté dopadli muže, který zapálil byt, kde spalo pět lidí a měsíční miminko. | Video: Policie ČR

Úmyslně byl oheň založen také loni v lednu v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, při němž se udusilo osm lidí bydlících v ústavu, devátý klient zemřel později. Vyšetřování ukázalo, že oheň založil pravděpodobně některý z klientů, konkrétní pachatel však známý není.