Hlavního organizátora podvodů přes internetové bazary vystopovali policisté v Rumunsku. Našli také další jeho spolupachatele. Dva z nich byli v České republice.

„Proto musel být Eurojustem zřízen speciální tým pod názvem JIT, který měl za úkol celý případ vyšetřit a jeho členy byli jak čeští, tak rumunští policisté,“ vysvětlil postup vyšetřovaná policejní mluvčí Richard Hrdina.

Opilý a zfetovaný agresor se psem.
Chtěl na strážníky poštvat psa. Hlídku v Praze napadl zfetovaný a opilý agresor

Detektivové z pražského 2. oddělení na případu pracovali několik let. Přestože se hlavní pachatel podvodu s prodejem neexistujících aut nacházel v zahraničí, našli ho a zadrželi.

Díky spolupráci obou stran kriminalisté nakonec zadrželi pět osob. Nepomohlo jim ani to, že ke komunikaci používali pouze dobíjecí sim karty, které měnili i několikrát denně.

Zaplaťte za přivezení auta

Případ se začal odvíjet v momentě, kdy se začaly množit případy podvodů s auty na internetových bazarech. Poškození nejdříve reagovali na inzerát, přes který chtěli koupit vozidlo mimo území České republiky.

„Prodejce s kupujícím zprvu komunikoval pouze přes email, vozidlo mu vychválil do nebes a slíbil, že ho nechá dovézt do České republiky přepravní společností. Následně se kupujícímu už telefonicky ozvala podvodnice, která mu řekla, že je vozidlo již na hranicích, ale nastal problém s celníky a potřebuje zaslat peníze jako zálohu,“ popsal Richard Hrdina.

Důvěřivý kupec nakonec peníze podvodníkům poslal v dobré víře, že tím vše skončilo. Nikdo se mu už ale neozval a o peníze přišel.

Skupina s kradenými pivy.
VIDEO: Velká krádež piva se nezdařila. Jeden z mužů začal házet rajčaty

Za nepoctivě vydělané peníze z osmadvaceti fiktivních inzerátů si pachatelé pořizovali nemovitosti, pozemky a luxusní auta a všechen tento majetek v hodnotě bezmála šestnáct milionů korun jim kriminalisté zajistili. Celkem provedli 17 domovních prohlídek v Česku i v Rumunsku.

„Čtyřiatřicetiletý cizinec a jeho čtyři přibližně stejně staří spolupachatelé jsou v současné chvíli podezřelí ze spáchání trestného činu podvod, za což jim s ohledem na způsobení škody velkého rozsahu, hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi,“ dodal Richard Hrdina.