Devětadvacetiletá žena nechala třiadevadesátiletého staříka nastoupit na jezdící schody jako prvního. Postavila se za něj a vzala mu příruční tašku. Muž se snažil bránit, ale když se otáčel, ztratil rovnováhu a upadnul na eskalátoru – ihned ztratil vědomí.

„Toho si povšimla i podezřelá na útěku, která raději svůj lup zahodila a vrátila se na místo, aby mu pomohla,“ prozradila policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Mezitím kolem bezvládně ležícího důchodce procházelo několik lidí, aniž by mu poskytli nebo alespoň přivolali pomoc, i když bylo zřejmé, že je muž je vážně zraněný. „Až pracovník metra zavolal zraněnému staříkovi záchranku, která si ho převzala a převezla do nemocnice, kde byl následně hospitalizován,“ uvedla Siřišťová s tím, že senior si pádem způsobil těžký otřes mozku i několik zlomenin.

Spolupráce s ostrahou na Hlavním nádraží

Před příjezdem policejních hlídek však pachatelka z místa činu utekla, ale kriminalisté ji díky kamerových záznamů ve spolupráci s ostrahou ve stanici Hlavní nádraží vypátrali a zatkli.

„V současné chvíli je obviněna ze spáchání trestných činů opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a krádež, za což ji v případě odsouzení hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi,“ sdělila mluvčí pražské policie.

Podle Siřišťové tím však detektivové z Palmovky (specializují se hlavně na objasňování loupežných přepadení) neskončili. Pátrají totiž po totožnosti pěti osob, které kolem zraněného seniora bez povšimnutí prošly a neposkytly mu první pomoc. V případě dopadení a odsouzení mohou dostat stejný trest odnětí svobody jako zlodějka.

Policie prostřednictvím Siřišťové žádá o spolupráci veřejnost: „Pokud tyto osoby na záběrech poznáváte nebo víte, kde by se mohly zdržovat, ozvěte se prosím na linku 158.“

V úterý 1. června pak doplnila informaci, že se policistům ozvaly dvě osoby (žena s květinami a muž s culíkem) s kterými budou nyní probíhat standartní úkony trestního řízení. O tři dny později si kriminalisté odškrtli ze seznamu i paní v červené bundě, která se také přihlásila. V hledáčku tak zůstávají už jen dva lidé. Žena v modré a muž v červené bundě, kteří jsou spolu zachyceni pod eskalátory na snímcích z bezpečnostní kamery.