„Za použití výstražného zařízení a nápisu STOP se snažila hlídka vozidlo navést k zastavení na bezpečném místě na čerpací stanici, kde chtěla provést kontrolu vozidla. Řidič ovšem na výzvu celníků nereagoval, naopak výrazně zrychlil a snažil se hlídce ujet směrem na Vršovice,“ popsala mluvčí pražského celního úřadu Ivana Kurková, jak celá akce začala.

Podle Kurkové pak pronásledovaný řidič ohrozil nebezpečnou jízdou několik účastníků silničního provozu. Celníci si přivolali na pomoc kolegy z další hlídky a když v ulici Záběhlická audi zpomalilo a vystoupila jedna žena a dva muži, byli zadrženi a na místo dorazili rovněž policisté.

„Druhá část hlídky pokračovala v pronásledování podezřelého vozidla. Neznalost Prahy se ovšem pronásledovanému řidiči nevyplatila, neboť zajel do slepé ulice v blízkosti ulice U Plynárny. Zde se pokoušel nebezpečně po chodníku a následně i v protisměru hlídce celníků ujet. Byl však dostižen a pod hrozbou namířené střelné zbraně zajištěn a spoután,“ uvedla mluvčí Kurková s tím, že maďarský Syřan u sebe v době kontroly neměl platný řidičský průkaz.

Zbytek posádky neměl u sebe doklady žádné, ale bylo zjištěno, že se jedná o syrské uprchlíky. „Pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění překročení státní hranice, byl případ předán Policii České republiky k dalšímu šetření,“ sdělila stanovisko celní správy Kurková.