Úmrtí 55leté angličtinářky cizí osoba nezavinila – vzhledem k dlouhodobě se zhoršujícímu zdravotnímu stavu ovšem kantorka nebyla s to čelit počínání mladíků, kteří ve třídě mimo jiné hulákali, bránili jí v pohybu, a dokonce naznačovali fyzické napadení.

To, co hoši prováděli – a co jejich spolužáci zachytili na několika nahrávkách pořízených mobilními telefony – zavání šikanózním jednáním, uvedl v pátek Jan Daněk z ředitelství pražské policie.

Mladíci stanou před soudem 

„Tento týden kriminalisté IV. policejního obvodu odeslali dozorující státní zástupkyni Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 návrh na podání obžaloby tří mladistvých pro trestné činy výtržnictví a omezování osobní svobody," přiblížil Daněk posun v šetření kauzy.

Pokud se žalobkyně ztotožní s hodnocením případu vyšetřovatelem a obžalobu podá, je pravděpodobné, že způsob své šokující zábavy v Malešicích budou muset mladíci objasňovat ještě jinde v Praze 10. Ve Vršovicích. Konkrétně v justičním komplexu Na Míčánkách; v jednací síni obvodního soudu.

Od trojek z chování k vyloučení

Původně vedení školy záležitost vyřešilo udělením trojek z chování a za dostačující trest považovalo podmínečné vyloučení přímých aktérů šikany; posléze byli dva z mladíků ze školy skutečně vyloučeni. V červnu ovšem policisté zahájili trestní stíhání – a jeho výsledkem je aktuální návrh na podání obžaloby.

Třebaže se ředitel školy bránil, že o tom, co se ve třídě šikanujících mladíků odehrávalo, neměl on ani tým jeho nejbližších spolupracovníků ani potuchy, už v březnu zveřejnila Česká školní inspekce výsledky svého šetření: vedení školy zásadně selhalo. Magistrát, který je zřizovatelem školy, ředitele odvolal a vypsal konkurs na jeho nástupce; v červnu pak do ředitelského křesla usedl školní inspektor Luboš Bauer.

Projekt zaměřený na bezpečnost 

Magistrát také podal podnět policii k prošetření, zda nedošlo ke spáchání trestného činu zanedbáním povinností pedagogického pracovníka. V reakci na aféru Na Třebešíně také připravuje plošný průzkum nazvaný Bezpečná pražská škola, který hodlá zacílit na 150 školských zařízení.

Měl by přinést odpovědi nejen na to, jaké jsou v konkrétních školách vztahy mezi vyučujícími a žáky, ale také zmapovat vazby mezi vedením a řadovými vyučujícími.

Čtěte také: Učitelé na pražských školách zažívají šikanu častěji než jinde