Varhany byly postaveny pro Zrcadlovou kapli Klementina, kde jsou i nyní. Když byl ale v roce 1773 zrušen řád jezuitů působící v Klementinu, tak byl podle Michálkové nástroj odkoupen pro kapli svaté Anny v Počeradech, která je součástí farnosti Břvany. Tam varhany sloužily po dvě století.

„V roce 1979 byly znovu objeveny, ovšem stejně jako sama kaple byly ve špatném stavu," sdělila mluvčí biskupství. Na kapli i varhanách se podle ní podepsal přístup tehdejšího komunistického režimu, který opakovaně odmítl poskytnout peníze na opravy kaple.

Varhany měly být restaurovány 

Roku 1979 bylo rozhodnuto o převozu nástroje do Klementina, kde byly varhany dnešní Národní knihovnou restaurovány. „Jejich odvoz však nebyl ošetřen žádnou kupní či darovací smlouvou ani jiným právním aktem," doplnila Michálková.

Když v roce 2013 vstoupily v platnost církevní restituce, staly se varhany jednou z památek, o jejichž vydání římskokatolická církev požádala. „Protože Národní knihovna varhany nevydala, byl případ předán k posouzení nezávislému soudu. Ten v pátek posoudil, že se na varhany vztahuje restituční zákon, a vydal je farnosti," sdělila mluvčí biskupství. „Církev má v úmyslu ponechat varhany na jejich místě a nabízí Národní knihovně jejich bezúplatnou výpůjčku," doplnila.

Čtěte také: Lenka Procházková: Jaká místa mám v Praze ráda