Právě pod rouškou tmy – tři hodiny po půlnoci – vandalové na mostě řádili s bílým sprejem v ruce. Podařilo se jim sice utéct, policisté však znají podobu podezřelých.

Kamerové záznamy přímo ze sprejování nápisů na kamenné zábradlí sice k jejich vizáži mnoho detailů neprozrazují – policisté ale dohledali detailnější záběry z okolních ulic. Vedle toho, že znají podobu podezřelých, získali kriminalisté k těmto osobám i další informace. Mělo by se jednat o mladíky hovořící francouzsky, a tudíž je pravděpodobné, že nejspíš jde o turisty.

Až tři roky vězení

Právě z toho důvodu policie hodně spoléhá zvláště na zaměstnance hotelů. Na počátku víkendu zveřejnila kamerové záběry a obrátila se na veřejnost s žádostí o pomoc. Jakékoli informace k totožnosti, pohybu či pobytu podezřelých jsou vítány na bezplatné tísňové lince 158, připomněla Iveta Martínková z ředitelství pražské policie. Poznatky je také možno předat na kterékoliv policejní služebně, doplnila.

„Policisté v této věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci," poznamenala Martínková. „Pachatelům by v případě dopadení a odsouzení za normálních okolností hrozil trest odnětí svobody až na jeden rok – ale vzhledem k tomu, že poškodili národní kulturní památku, hrozí jim až tři roky vězení," doplnila.

Čtěte také: V noci řádili na Karlově mostě sprejeři i pracovali uklízeči