Stíhání ovšem nesouvisí s děním osudného 21. července, ale s tím, co se o dva týdny dřív odehrálo v kavárně na Újezdu. Na tamějších toaletách 33letá útočnice napadla jinou zákaznici, kterou škrtila vlastním tričkem; netajila se přitom tím, že ji chtěla zabít. Díky obraně napadené a zásahu personálu jí neublížila – a přivolaní policisté dotyčnou nechali odvézt do bohnické psychiatrické nemocnice, kde se žena nespokojená se svou pohlavní identitou už předtím léčila.

Žena byla propuštěna z léčebny

Dál však policisté případ neřešili – a údajně ani psychiatrům v léčebně nenahlásili, že se jejich pacientka právě snažila vraždit. Její počínání totiž nevyhodnotili jako trestný čin – což se nyní jeví jako chyba.

Posléze byla dotyčná propuštěna – a ještě téhož dne vraždila na Smíchově. Podle znaleckého posudku byla příčetná, a tudíž se ze svého jednání bude zpovídat před soudem.

Policisté podle GIBS nesplnili svoji povinnost 

Nemuselo k tomu ale dojít, naznačuje šetření GIBS. „Policisté v rámci výkonu hlídkové služby v červenci letošního roku nesplnili svoji povinnost, která jim je dána zákonem o Policii ČR, nepostupovali v souladu s trestním řádem a neučinili všechna potřebná šetření a opatření k odhalení skutečností nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin směřující ke zjištění jeho pachatele v souvislosti s pokusem zvlášť závažného zločinu vraždy," konstatovala Sandorová v souvislosti s incidentem na Újezdu.

Připomněla, že nařízený obou policistů z místního oddělení na Malé Straně, kteří jsou stíhání na svobodě, byl o trestním stíhání obviněných podřízených informován.

Vedení zaujalo stanovisko

Policisty, kteří dosud setrvávali ve výkonu služby, zřejmě čeká zásadní změna. Svým středečním vyjádřením to naznačila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

„V souvislosti se zahájením trestního stíhání GIBS zaujalo vedení pražské policie příslušné stanovisko," konstatovala. Konkrétnější ovšem nebyla. „Po důkladném seznámení se spisovým materiálem přijme příslušný služební funkcionář adekvátní personální opatření," uvedla pouze.

Policejní šéfové počkají na rozhodnutí soudu 

Tohle vyjádření může znamenat cokoli – od toho, že policejní šéfové počkají až na případné pravomocné rozhodnutí soudu, až po okamžitý vyhazov bez nároku na výsluhy.

V minulosti poté, co byl obviněn někdo z pražských policistů, bývalo častější, že musel svléct uniformu okamžitě – byl propuštěn ze služebního poměru ve chvíli, kdy trestní řízení ještě nebylo ukončeno.

Čtěte také: Hlavní pachatel záhornických vražd si odsedí 15 let ve vězení