Podle jeho slov se 1153 gramů kokainu o čistotě 87 procent nacházelo v kufru podezřelého – nikoli ale v balíčcích zastrkaných někde mezi oblečením. Droga tvořila přímo součást zavazadla; byla nasypaná mezi jeho dvojitými stěnami. Její vyjmutí bylo proto náročné – a to i časově.

Odhalit mezi pasažéry odpoledního letu pašeráka se prý celníkům podařilo zejména díky uplatnění zkušeností. „Za podpory provedené rizikové analýzy daného letu," konstatoval Drobek, že se celníci podrobně zaměřili na vybrané pasažéry. Dopadený pašerák byl mezi nimi. Jde ostatně o linku, kde nálezy pašovaných narkotik jsou známy už z minulosti.

Při důkladné kontrole látkového kufru skutečně celníci objevili v ostění zavazadla bílý prášek, který při orientační analýze reagoval jako kokain. Laboratorní testy pak potvrdily, že opravdu jde o tuto drogu – a to navíc velmi vysoké čistoty. Komu byl kokain určen, je věcí dalšího šetření; experti celní správy ale předpokládají, že kontraband nebyl určen na náš trh a kurýr jej měl přes Prahu pouze provézt a následně pokračovat do cílového místa jinde v Evropě.

Na černém trhu v českém prostředí se gram kokainu prodává konzumentům v ceně od 1500 do 2000 korun. Celkovou hodnotu zajištěné zásilky ale nelze získat pouhým vynásobení hmotnosti a ceny. Než se kokain dostane přes překupníky je spotřebitelům, je opakovaně ředěn – a uváděná cena se vztahuje právě na tento naředěný materiál. Zajištěné množství by se tak na cestě ke konzumentům přičiněním jednotlivých součástí distribučních kanálů výrazně „pomnožilo".

V pražském prostředí má kokain nálepku jisté exkluzivity; jde o drogu oblíbenou třeba mezi lidmi ze světa šoubyznysu. Nejde ale i nic nového; podobné popularitě se těšil už mezi herci v éře první republiky. Mimo metropoli bývá jeho konzumace spíše výjimkou než běžným jevem.