Domácí násilí představuje dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. Nemusí být jen fyzické. Může jít o psychické, sexuální či ekonomické násilí. Jeho obětem pomáhá intervenční centrum. Zatímco v roce 2008 evidovalo 34 případů vykázaní za rok, v roce 2010 to bylo už 104.

„Podíl na tom má zejména kvalitní spolupráce s policií a dalšími orgány, které se na odhalování těchto případů podílí. Velmi se navýšil také počet kontaktů s ohroženými osobami, které se v posledních dvou letech v daleko větší míře obracejí na naše odborníky z intervenčního centra," uvedl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján. Ve dvou předchozích letech je kontaktovalo přes 4000 lidí.

Nějakou formu domácího násilí zažily podle průzkumu organizace proFem dvě pětiny žen v Česku. K nejčastějším formám patřilo opakované ponižování a fyzické napadání, následované sexuálním nátlakem, nebezpečným pronásledováním a vyhrožováním. Čtvrtina žen útok zatajila, jen desetina ho ohlásila policii.

Čtěte také: Pitva potvrdila: ženu ubodal její partner, poté se sám oběsil