Jen v březnu bylo podle jejich údajů celkem vykázáno z bytu jednadvacet násilníků, což je údajně největší množství od začátku roku.

S tím byl slovy ředitele Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Tomáše Jána spojený i zvýšený počet kontaktů a intervencí ohrožených lidí, kteří se obrátili s dotazy právě na pracovníky Intervenčního centra. Ti údajně vyřizovali více než čtyři stovky kontaktů a intervencí.

„Daří se stále více prohlubovat spolupráci s orgány a institucemi, které se touto problematikou zabývají. Nově se do tohoto procesu začala zapojovat oproti předchozí praxi i místní oddělení policie, která případy domácího násilí neřešila často či vůbec. Toto se samozřejmě na zvýšeném počtu odhalených případů pozitivně projevuje," vysvětlil Ján.

„Nejnebezpečnější jsou zpravidla případy, kdy se násilí odehrává pod rouškou solidní pověsti rodiny. Pokud jsou vůbec kdy odhaleny, pak už bývá většinou okolí tyrana trvale poznamenáno," upozornil psycholog Petr Jung.

Rodina se třemi dětmi působila jako ideální

Mezi odhalenými březnovými případy domácího násilí je i případ ženy, kterou manžel nejdříve slovně ponižoval, poté i fyzicky napadl a v afektech ji škrtil a vyhrožoval zabitím. Zarážející a podle psychologů zvlášť nebezpečné na tomto případu je, že rodina se třemi dětmi působila jako ideální.

Manžel byl údajně úspěšný, šaramantní a zastával společensky významné postavení. Nic tedy nenasvědčovalo tomu, že se z něj v domácnosti stává úplně jiný člověk. Jeho dominance se však pro ženu a matku dětí stávala nezvladatelnou.

„Zpočátku ji manžel napadal jen slovně, později jeho výpady přerostly ve fyzické násilí. Když se žena rozhodla, že ho opustí, jeho násilí se začalo stupňovat,“ vylíčila vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová.

Útoky byly čím dál více brutálnější

Muž manželku ponižoval i před dětmi. Řval na ní, že bez něj je úplná nula a nedokáže vůbec nic. Zamykal ji v domě. Navíc ji vyhrožoval, že ji dokáže dostat do blázince, aby už nikdy neviděla děti. Z tohoto důvodu žena měla z manžela stále větší strach, bála se, že je schopen svoje výhrůžky splnit. Proto zůstávala ve vztahu.

Útoky muže se však stupňovaly a byly čím dál více brutálnější. „Manžel ji začal budit v noci a vyhrožovat zabitím. V afektech ji škrtil, válel ji po zemi a smýkal s ní po celém bytě,“ dodala k otřesnému případu Holušová.

Nakonec žena agresivní chování svého manžela oznámila policii, která násilníka vykázala z bytu. Odborníci Intervenčního centra ji pak následně pomohli sepsat návrh k soudu na měsíční předběžné opatření, kterým se prodloužil manželův zákaz na dobu třiceti dní.

V další fázi podala žena návrh na rozvod a návrh na úpravu poměrů k dětem. „Velikou pomoc a podporu našla klientka především ve své rodině, která ji po všech stranách podpořila a poskytla jí i dočasné útočiště,“ doplnila Holušová, která už před časem varovala před dalším bujícím fenoménem, kdy si zpravidla muži domácím násilím vynucují na ženách sex.

Urážky rychle přerostly ve facky a kopance

Dlouhých deset let snášela mladá žena z Prahy matka dvou dětí bití a ponižování od manžela. Vše prý začalo hned po svatbě, kdy urážky a zesměšňování rychle přerostly ve facky a kopance. Právě těmi si domácí násilník kromě jiného vynucoval po týrané manželce každodenní sex.

To trvalo několik let, až se vyčerpaná žena obrátila na policii. „Jde o přestupek,“ zaznělo tenkrát podle Holušové, čemuž se trýznitel pochopitelně jen vysmál a o to intenzivněji utlačoval matku vlastních dětí.

I kvůli této špatné zkušenosti žena slovy Holušové ještě dlouho váhala, zda má znovu problémy s násilím řešit. „Nakonec u ní převládl strach, protože poslední napadení bylo brutálnější,“ konstatovala Hloušová. Naštěstí pak prý ve spolupráci s Intervenčním centrem požádala o vykázání manžela a také o rozvod.

Čtěte také: GLOSA: Je na čase ti zase pořádně domluvit

„V poslední době se stále více ukazuje, že zejména u ohrožených žen se zvyšuje pocit důvěry v instituce, které se touto problematikou zabývají, a proto se na ně častěji obracejí," uvedl ředitel CSSP Tomáš Ján.

„Vykazováni jsou většinou agresivní muži, kteří figurují téměř v 99 procentech všech případů. Zbylé procento tvoří ženy, zejména pak dospělé dcery, které psychicky či fyzicky napadají své rodiče, především své matky," doplnila vedoucí intervenčního centra Barbora Holušová.

Nějakou formu domácího násilí zažily podle loňského průzkumu organizace proFem dvě pětiny žen v Česku. K nejčastějším formám patřil o opakované ponižování a fyzické napadání, následované sexuálním nátlakem, nebezpečným pronásledováním a vyhrožováním. Čtvrtina žen útok zatajila, jen desetina ho ohlásila policii.

Domácí násilí je fyzické, psychické anebo sexuální násilí mezi blízkými osobami, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí a tím skrytě mimo kontrolu veřejnosti, intenzita násilných incidentů se stupňuje a vede ke ztrátě schopností včas tyto incidenty zastavit a vyřešit narušený vztah.

Osobám, které jsou ohroženy násilným chováním ze strany osob blízkých nebo osob žijících s nimi ve společném bytě nebo domě, se poskytuje bezprostřední individuální psychologická a sociální pomoc ambulantní nebo azylové povahy. Těmto osobám se rovněž zprostředkuje poskytnutí následné pomoci zejména sociální, lékařské, psychologické a právní. Pro poskytování pomoci těmto osobám se zřizují intervenční centra.

Čtěte také: Soudkyně je podezřelá, že mlátila dceru