O policejní akci, která se v hlavním městě odehrávala již 13. a 14. června a byli při ní obviněni tři občané České republiky i jeden Egypťan, v pátek za elitní útvar detektivů informoval Jaroslav Ibehej. Na akci s krycím názvem Trip čeští detektivové podle jeho slov spolupracovali s kolegy z Německa, Rakouska, Slovenska a Maďarska.

Organizovali převozy ze Sírie a Afghánistánu do Německa

„Pozornost detektivů se soustředila na organizovanou skupinu osob, která měla nejméně od května 2015 za úplatu ve výši cca 500 až 1000 eur za osobu organizovat převozy nelegálních migrantů ze Sýrie a Afghánistánu do cílové země – Spolkové republiky Německo,“ shrnul Ibehej podstatu kauzy. Cizinci byli podle jeho slov převáženi i přes území České republiky.

Všem podezřeným, kteří byli obviněni z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, hrozí v případě odsouzení pobyt ve vězení od dvou do osmi let. Egypťan putoval do vazby.

Šofér autobusu napomenul pasažéry, dostal rány pěstíPraha – Napadení čelil řidič autobusu, který ve čtvrtek večer na Černém Mostě upozornil dvojici pasažérů na zákaz konzumace potravin ve vodidle. Muž a žena, oba cizinci, rozhodně nereagovali tak, jak šofér očekával: rozkřičeli se – a pak ho začali bít pěstmi do hlavy. Do Breitcetlovy ulice tak byla přivolána hlídka strážníků z Prahy 14. „Na místě našla dvojici cizinců, kteří seděli na lavičce u zastávky autobusu, a řidiče, u kterého stály dvě svědkyně," připomněla v pátek vedoucí kanceláře ředitele městské policie Irena Seifertová. Muž i žena putovali jako podezřelí ze spáchání trestného činu do rukou policistů, kteří se případem dále zabývají.

Kvůli havárii plynu musely na Žižkově uhnout autobusyS neočekávaným omezením provozu se v pátek museli vypořádat lidé cestující autobusy městské hromadné dopravy na lince 124. Ty po osmé ranní začaly v úseku Malešická–Želivského jezdit odklonem. Neočekávanou změnu ve směru jízdy na Dvorce si vynutily práce na opravě havárie plynového potrubí v ulici U Nákladového nádraží. Výsledkem se stalo dočasné zrušení zastávek Červený dvůr a Mezi Hřbitovy; naopak v ulici K Červenému dvoru dopravní podnik na objízdné trase dočasně zřídil zastávku Třebešín.

Policie řeší brýlový podvod se škodou v desítkách tisícSuverénní jednání bez známek nervozity vedlo k tomu, že se zatím neznámý muž obohatil o brýle za 37 tisíc korun. Stalo se to už na konci května – policisté však po něm pátrají dosud, připomněl v pátek Jan Rybanský z centrály pražské policie. Vše začalo tím, že kdosi zatelefonoval manažerce firmy provozující oční optiku a požádal o zapůjčení čtyř značkových brýlových obrouček. Účel? Focení pro známý módní časopis. Šéfová kývla – s tím, že brýle si lze vyzvednout ve firemní prodejně na Václavském náměstí.
Krádež brýlí
Tam se neznámý muž skutečně objevil. Se zaměstnankyní komunikoval bez známek nervozity a působil velmi seriózně – svým chováním tak nevzbudil žádné podezření," konstatoval Rybanský. Po sepsání písemností k zápůjčce si tedy brýle bez problémů odnesl.
Problémy nastaly až ve chvíli, kdy přišel termín vrácení – a drahé obruby nikde. Obroučky pak dotyčný nepřinesl vrátit ani se zpožděním. Zatím neznámého muže tudíž policisté z oddělení v Krakovské ulici, kteří se případem zabývají, podezřívají z podvodu; v případě dopadení a uznání viny by u soudu mohly být ve hře až dva roky vězení. V pátek se policisté obrátili s žádostí o pomoc na veřejnost: zveřejnili kamerové záběry s tím, že jakékoli informace o totožnosti hledaného lze předat prostřednictvím linky 158.

Žena doma podlehla bodnému zraněníTragédii v domě v Dobřichovicích na Praze-západ, kde žena středního věku podlehla bodnému zranění, řeší od pátečního poledne středočeští kriminalisté. Jako podezřelého z krvavého útoku policisté z místa odvedli mladého muže, který událost ohlásil na tísňovou linku; podle dostupných informací se zřejmě jedná o syna zesnulé. Jaké poznatky k případu mají, policisté zatím nekomentovali.

Uvolněná skála zasypala zahradu a bazénMraky se po intenzivním čtvrtečním dešti dávno rozplynuly, následky přívalů vody ale o sobě daly vědět ještě v pátek. V Hlubočepích se v západní části ulice Pod Žvahovem sesypalo kamení z podmáčené skály. Naštěstí se nikomu nic nestalo a potřebná nebyla ani evakuace – zhruba šest kubíků kamene ale zasypalo zahradu a bazén. Stále také platí čtvrteční doporučení úřadů omezit vstup do velkých parků – konkrétně do Stromovky a do Letenských sadů. Návštěvníci by mohli být ohroženi pádem větví i stromů vyvrácených v podmáčeném terénu.

Plameny ve skladu elektrokoloběžek spolykaly sto tisícStotisícovou škodu způsobil podle prvotních odhadů v pátek dopoledne požár ve skladu koloběžek na elektrický pohon v Kamzíkové ulici v centru metropole. Oheň měla podle zjištění hasičů na svědomí technická závada. Elektrokoloběžky jsou v centru metropole novým fenoménem. Vystřídaly vozítka typu segway, jejichž používání Praha ve vymezených oblastech včetně historického centra zakázala kvůli stížnostem na bezohlednost jezdců z řad turistů.