Obou skutků se podle státní zástupkyně Jany Kadeřábkové dopustil loni 23. března krátce po desáté hodině, kdy v opilosti naboural v Praze 4 a následně vážně zranil řidičku druhého auta, která se marně domáhala toho, že s ním bude předchozí drobnou nehodu řešit. Doběhla k jeho vozu, který zastavil opodál na červenou, klepala na okénko, bušila do kapoty – vše ale nadarmo. Podle obžaloby Janoušek dvakrát cukl autem dopředu a následně vyrazil, jakmile padla zelená. Ženu, tehdy 51letou cizinku z Vietnamu, srazil a způsobil jí vážné zranění. Za nejzávažnější a přímo život ohrožující označila žalobkyně Kadeřábková zhmoždění mozku a nitrolební krvácení, bez rychlé a specializované lékařské pomoci by ale mohlo mít fatální následky u zranění hrudníku. Rovněž úraz nohy byl komplikovaný, takže se žena podrobila náročnému léčení. „Hospitalizována v motolské nemocnici byla od 23. března do 20. dubna, pracovní neschopnost trvala do 7. května," konstatovala žalobkyně Kadeřábková.
Chybu nikdo neodpáře
Janoušek, který u soudu pobyl necelou třičtvrtěhodinu (načež předseda senátu Tomáš Kubovec vyhověl žádosti o další konání hlavního líčení v nepřítomnosti obžalovaného), tvrdí, že rozměrným porsche s nepřehlédnutelnou poznávací značkou 4A3 1968, odkazující na rok jeho narození, nesrazil cizinku úmyslně. A ohradil se proti tomu, že z něj média „dělají bezcitného surovce, který ujel a neposkytl pomoc". „Já poškozenou neviděl; kdybych ji viděl, tak bych zastavil a poskytl jí pomoc," prohlásil Janoušek, který se uvolil v jednací síni pouze přečíst připravené prohlášení s tím, že na dotazy odpovídat nebude. „Nechci se ale vymlouvat; to, že jsem udělal chybu, mi nikdo neodpáře," konstatoval.
Na vině jsou novináři
Obžalovaný lobbista, jemuž v případě uznání viny hrozí až 18 let vězení, se k vlastní nehodě konkrétněji nevyjadřoval. Ani k tomu, jak kličkoval, když ujížděl z místa, jak ho policisté zadrželi v parku poté, co vystoupil z auta, či jak ještě nejméně půl hodiny po incidentu nadýchal 2,28 promile. Hovořil spíš o tom, jak se loni na jaře cítil. Byla to doba, kdy se v médiích objevily odposlechy jeho telefonátů s někdejším primátorem Pavlem Bémem, z nichž vyplývá, že Janoušek měl značný vliv na rozhodnutí přijímaná na magistrátu. „Před barákem měl každý den novináře, fotografy, jezdil tam autobus s lidmi," vysvětloval soudu, pod jakým tlakem se tehdy nacházel jako oběť mediálního zájmu i centra pozornosti cestovní kanceláře organizující poznávací jízdy po místech spjatých s působením „pražských kmotrů". „Já se postupem času dostal do situace, že jsem přestal vnímat realitu," svěřil se soudu. „Nevěděl jsem, jak z toho dál, trpěl jsem výkyvy nálad, nevěděl jsem, na koho se mohu spolehnout…
Zdravotní komplikace trvají
Janoušek v jednací síni nezapomněl zmínit ani své tehdejší zdravotní obtíže po úrazu hlavy na lodi, které letos v lednu vyvrcholily dvojí operací subdurálního hematomu. I nadále prý trpí bolestmi hlavy a lékaři mu doporučují klid. Proto se prý nechce účastnit dalších přelíčení ve své kauze; opět mediálně velmi ostře sledované. „Má problémy se soustředěním a poslední lékařská zpráva, kterou jsme založili do spisu, byla o tom, že 14. července prodělal další bezvědomí," vysvětloval před jednací síní novinářům advokát Vít Široký. Lékaři prý jeho klientovi doporučili hospitalizaci – on ale podepsal revers, aby se mohl zúčastnit jednání soudu. Skutečně se ale necítí dobře, proto se rozhodl přijít jen na začátek soudního jednání.
Janouška dokonce předseda senátu musel mírnit, že jednací síň není vhodné pole pro to, aby děkoval lékařům střešovické nemocnice za záchranu svého života. Lobbista se nicméně hned v úvodu svého vystoupení zmínil i o ohrožení života Vietnamky, která se stala jeho obětí. „Ještě jednou bych se chtěl omluvit poškozené a její rodině za utrpení, které jsem jí způsobil," prohlásil – nezapomněl připomenout, že „ve chvíli, kdy se věci nedají vrátit, uhradil všechny finanční ztráty": jak odškodnění, tak náklady léčení i škodu na autě. „Ztráty psychické ale nahradit nemohu; to není v mé moci," nechal se slyšet.
Úmysl ublížit? Kdepak!
Soudní jednání Kubovec rozplánoval do pátku, už nyní je ale zřejmé, že verdikt zatím nepadne. Kvůli omluvě jednoho ze znalců v oboru silniční dopravy bude líčení odročeno; svou nepřítomnost ostatně již avizovali i někteří svědci. Pokračování lze očekávat nejspíš počátkem září. To vše už se ale nejspíš bude odehrávat bez Janouškovy přítomnosti. Lobbista k soudu chodit nechce – a podle všeho ani valně nestojí o publicitu. Při úterním odchodu od soudu na desítky reportérů čekajících na chodbě soudu nijak nereagoval. S novináři se nebavil ani předtím, po příchodu k soudu, kde se objevil těsně před začátkem jednání. Ani tehdy svou kauzu nekomentoval, pouze odpověděl na pozdrav. To, že by mohl jít do vězení, si ale podle slov advokáta Širokého nepřipouští – vždyť přece ublížit ženě nebylo jeho úmyslem. V tom mu již v přípravném řízení dala za pravdu i sražená Vietnamka. Policistům řekla, že kdyby ji opravdu srazit chtěl, udělal by to už ve chvíli, kdy stála přímo před jeho autem.
Čtěte také: Komu Janoušek telefonoval po nehodě? Své přítelkyni…