Vedoucí odboru pátrání policejního prezidia Vratislav Grégr připomněl, že zájmová osoba byla zaměřena ze vzduchu, pomocí monitorovacího zařízení umístěného právě v helikoptéře.

„Soustředili jsme se na dobu, kdy nebude ohrožovat veřejnost. Dali jsme povel k zákroku a osoba byla zpacifikována," přiblížil okolnosti zákroku, při němž policisté dbali na to, aby zatýkaný muž nemohl ohrozit nezúčastněné osoby zbraní, o níž předpokládali, že ji má u sebe (což se také potvrdilo).

„Zásah proběhl na veřejném prostranství. Byl rychlý a velmi razantní, abychom omezili rizika pro veřejnost a pachatel nemohl použít zbraň proti civilním osobám. Z místa zadržení jsme ho ihned eskortovali vrtulníkem," poznamenal Grégr. S dodatkem, že po zadržení muž vypadal jinak než na pátracích fotografiích - svoji identitu ale potvrdil.

Třiatřicet milionů

O pražském dopadení 55letého Jána Bakalára informovala ve středu policie na tiskové konferenci v Olomouci. Ne náhodou. Muž, kterému v případě odsouzení hrozí až výjimečný trest za pokus o několikanásobnou vraždu se zištným motivem, je totiž podle kriminalistů jedním z pachatelů zvlášť závažného zločinu, spáchaného právě na Moravě.

Bakalár byl podle policejních detektivů jedním z trojice lupičů, kteří loni na konci února v Přemyslovicích na Prostějovsku přepadli pancéřovaný vůz bezpečnostní agentury převážející více než 33 milionů korun. Ukradli bezpečnostní schránky s penězi, které přeložili do svého terénního vozu.

Posádce obrněné dodávky hrozili granátem - a dovnitř se doslova prostříleli. Palbou z brokovnic a samopalu zničili pneumatiky a vyřadili z činnosti motor; v bezprostředním ohrožení byly i životy mužů uvnitř, kterým nakonec nezbylo než náklad vydat. Díky tomu vyvázli bez zranění. Pachatelé se ještě pokusili zapálit hořlavinu rozlitou po silnici.

Další dva podezřelí jsou zatím na útěku. Jako uprchlý měl být původně souzen i Bakalár. V kauze loupeže již totiž padla obžaloba, a dokonce bylo nařízeno soudní jednání. To se u Krajského soudu v Brně má konat začátkem dubna.

Sedmero stíhání

Bakalár se neskrýval poprvé. Schovával se už poté, co byl v roce 2007 odsouzen za krádež. Před čtyřmi lety ho pak v Prostějově dopadli „lovci lebek" z útvaru cíleného pátrání. V minulosti byl již sedmkrát stíhán, a to za trestnou činnost majetkového i násilného charakteru.

Souzen byl i za pokus o vraždu policisty - v roce 1990 dostal 11 let za to, že na něj zaútočil zbraní při vloupání do prodejny na Šumpersku. S moravským prostředím je spojena také dřívější trestná činnost zadrženého muže.

V anonymitě hlavního města se naturalizovaný Slovák původem z Moravičan pouze skrýval. Původně policisté předpokládali, že Bakalár po loupeži v Přemyslovicích uprchl do ciziny - ukázalo se ale, že pozměnil svou podobu a s kvalitně padělanými bulharskými doklady se usídlil v hlavním městě. V ulicích Prahy se tak s ním mohli nic netušící lidé běžně potkávat!

O tom, zda v hlavním městě připravoval spáchání nějakého konkrétního zločinu, policisté neinformovali; odmítli komentovat i případný další pohyb dopadeného muže po republice. Grégr pouze připomněl stoupající riziko, že zadržený muž může znovu páchat další trestnou činnost.

Po penězích se nadále pátráKriminalisté zmínili, že zajistit se podařilo jen velmi malou část z ukradených peněz. Balakár z nich žil až do zadržení. Podle Vratislava Grégra z policejního prezidia ale dali do oběhu jen zlomek bankovek. „Jedná se jen o procenta až promile z celkové částky. Zbytek se teď pokusíme zajistit," uvedl kriminalista.

Pátrá se také po dalších podezřelých. Speciálně vytvořená skupina detektivů nazvaná Kolumba má k osobám z tohoto přepadení informace - ale zadrženy dosud nebyly, připomněl Milan Pospíšek, ředitel Úřadu Služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR.

Na řešení případu se ovšem nadále pracuje. A pracovat se bude! Zvlášť nyní, poté, co policie informovala o zákroku v Praze, se elitní detektivové na předpokládané komplice nepochybně zaměří velmi detailně. Zkušenosti totiž ukazují, že právě tohle jsou situace, v jakých by pachatelé mohli začít zmatkovat a dělat chyby, které pak povedou k jejich dopadení.

Čtěte také: Výročí! Lupiči, kteří přepadli obrněný vůz v Přemyslovicích, stále unikají