Datové nosiče se závadnými záběry před čtyřmi roky kriminalisté našli v jeho bydlišti při domovní prohlídce související s prošetřováním podezření na korupci. Předmětem zkoumání se stalo osm počítačových disket, z nichž na pěti byl nalezen závadný obsah.

Hala od počátku odmítal, že by s vlastnictvím pornografických záběrů měl cokoli společného. A třebaže loni v září soud zastavil trestní stíhání kvůli promlčení, Hala trval na projednání případu, aby očistil své jméno. Obvinění označil za absurdní.

Verdikt ve prospěch obžalovaného

Verdikt soudce Michala Dvořáka mu dal ve středu za pravdu: nebyl předložen jediný důkaz, že by obžalovaný po záběry přechovával vědomě; nelze také určit, kdo je pořídil ani kdy a na jakém zařízení byly případně prohlíženy. Rovněž vyšetření k prozkoumání sexuálních preferencí obžalovaného nenasvědčuje tomu, že by právě on měl mít něco společného se záběry dětí ve vyzývavých pozicích.

Zkoumání dalších dat na prověřovaných disketách ukázalo, že jde nejspíš o pozůstatek z Halova působení v redakci časopisu Ventil v 90. letech minulého století. Tehdy byly diskety v redakci běžně používány a volný přístup k nim měli všichni spolupracovníci; sloužily zhruba podobným způsobem, jako se dnes používají přílohy e-mailů a flashdisky.

Další stíhání bylo částečně zrušeno
Michal Hala byl společně s dalšími spolupracovníky obviněn i v rámci původně prověřované korupční kauzy. Část trestního stíhání loni zastavila dozorující státní zástupkyně s tím, že se nejedná o trestný čin – a částečně by případ ještě měl zůstávat předmětem zájmu orgánů činných v trestním řízení.

Čtěte také: Intimní fotografie mladých dívek stále více zaměstnávají policii