Nejen v Evropské a Chotkově ulici, kde tato výzdoba budí největší pozornost, ale i na dalších místech v centru metropole včetně blízkého okolí Pražského hradu je kdosi poničil skvrnami vytvořenými modrou a šedou barvou.

Podle nalezených skořápek útočící lidé (téměř s jistotou se nejednalo o dílo jednotlivce) na vlajkoslávu připravenou na pondělní příjezd Číňanů házeli cosi jako „velikonoční kraslice naruby" – vyfouknutá vejce naplněná barvou.

Dá se předpokládat, že šlo o důkladně připravovaný protest motivovaný politicky, a to ze strany osob, které mají dobrou mušku – terčem se totiž staly státní symboly Číny. Událost šetří policie; vzhledem k rozsahu škod panuje podezření na spáchání trestného činu.

Protiprávní jednáním souvisejícím s poničením uvítací vlajkoslávy se pražská policie zabývá už od noci na pátek – v tomto případě však zůstává otázkou, zda bude stíháno jako přestupek, anebo půjde o trestný čin; rozhodnutí padne podle vyčíslení způsobené škody.

Policisté z pohotovostní motorizované jednotky zadrželi 33letého muže, který na Evropské ulici poblíž křižovatky s Vokovickou ulicí rovněž pod rouškou tmy odřízl s pomocí žebříku ze sloupu veřejného osvětlení dvojici plastových praporů a část si odnesl do auta.

Kontroverzní vlajky

Vlajkoslávu s českými a čínskými státními symboly nechala na kandelábry instalovat Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce jako uvítací výzdobu na cestě od letiště v souvislosti s pondělním příletem prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga na návštěvu naší země. Stožáry lamp si za tím účelem pronajala k umístění placené reklamy.

Tento čin (v asijském prostředí prý vnímaný jako výraz úcty k přivítanému hostovi) vyvolal v Praze emoce a značně rozporuplné reakce; mezi veřejností i některými politiky se rozpoutaly debaty o vhodnosti podobného kroku, o návratu k praktikám minulého režimu, o snaze zavděčit se prezidentovi Miloši Zemanovi, jehož hostem čínský protějšek bude; dokonce padají – a to zcela oficiálně – i výroky typu „lezení do zadnice".

Zda bylo noční odřezávání pouliční výzdoby odezvou těchto diskusí, zatím není jasné, informoval v pátek Jan Daněk z ředitelství pražské policie. Motiv činu prý policisté zatím nezjišťovali; k výslechu mají přistoupit až poté, co bude rozseknuto dilema mezi přestupkem a trestným činem.

Billboard Havla s dalajlamou

Prostřednictvím „reklamy" hodlají vyjadřovat své postoje i odpůrci vstřícného postoje představitelů naší země vůči delegaci z Číny. Lidé sdružení ve Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla ohlásili záměr „uvítat" Si Ťin-pchinga po svém: na Evropské třídě míní vztyčit billboard zachycující někdejšího prezidenta Václava Havla na společné fotografii s tibetským dalajlamou.

Lze očekávat, že po aktuálních útocích na čínské symboly bude tato aktivita pod bedlivým dohledem policistů, snažících se zamezit možným útokům či střetům ideových protivníků.

Aktivisté také mimo jiné chystají shromáždění na Hradčanském náměstí spojené s připomenutím údajného porušování lidských práv v Číně, Tibetu a na Tchaj-wanu (oficiálně Čínské republice) a s vyjádřením solidarity s obyvateli regionu označovaného jako země nesvobody čelící útlaku režimu vládnoucího komunistické Čínské lidové republice.

Čtěte také: Muž odřízl ze sloupu dvě vlajky na Evropské třídě, byl zadržen