Na sklonku minulého týdne ještě předtím, než bude možno očekávat sněžení, uspořádali v okolí místa původního nálezu rozsáhlou pátrací akci. Podařilo se při ní objevit další kosterní ostatky.

Našla se hlava

K Břežanskému potoku v Břežanském údolí svědci přivolali policii večer 16. června. Ohlašovali děsivý nález: v porostu objevili lidskou lebku, která vypadá jako pravá. A ano, skutečně se jednalo o pozůstatky člověka. Ještě během noci policisté v blízkém okolí nalezli ještě dolní čelist a dlouhou kost. Dopoledne pak místo nálezu u jeho okolí ještě pročesávalo 15 policistů.

Poznatky chybějí

Na závěry antropologického zkoumání, k němuž byly tehdy nalezení ostatky předány do Kriminalistického ústavu Praha, detektivové stále čekají, připomněl v pondělí policista Zdeněk Chalupa. Očekávají, že experti pomohou určit pohlaví zesnulé osoby, její věk i přibližnou podobu – a také se pokusí upřesnit stáří nálezu.

Podle lebky a čelisti by se mělo podařit zrekonstruovat možnou podobu tváře, z rozměrů kosti lze zase odhadovat výšku postavy. Takové práce jsou nicméně nejenom náročné, ale také velmi zdlouhavé.

Nové pátrání

Vlastně by to byly první konkrétní poznatky, které k případu budou kriminalisté mít. „Do současné doby se vyhodnocením dílčích výsledků provedeného šetření, jakož i výsledků odborného zkoumání podařilo zatím zjistit minimum informací," potvrdil Chalupa. Právě to bylo důvodem, proč se v minulém týdnu policisté na místo vrátili.

Tentokrát se jich sjelo více než půl stovky; vedle kriminalistů a policistů z Prahy-venkov dorazili na pomoc také příslušníci speciální pořádkové jednotky pražské policie (takzvaní těžkooděnci jsou ve chvílích, kdy nemají pohotovost kvůli fotbalovým fandům, ohlášeným demonstracím a podobným akcím, využíváni pro nasazení při pátracích akcích běžně).

Nalezené stopy

Pátrací akce to byla ve srovnání s červnovou obhlídkou mohutnější nejen svým rozsahem, ale i dosahem. Policisté se opět zaměřili nejen na samotné místo původního nálezu, ale i na jeho okolí – a plochu o rozměrech 300×1000 metrů vytyčenou v obtížném terénu prohlíželi opravdu velmi detailně. Po dva dny.

„Nakonec se v nejbližším okolí místa červnového nálezu podařilo najít další části lidské kostry, jakož i další předměty a zbytky oblečení, u kterých je předpoklad, že by mohly přímo souviset se zmiňovaným kosterním nálezem," přiblížil Chalupa výsledky akce.

Vše kriminalisté opět předali k odbornému zkoumání. Doufají, že získají minimálně poznatky, jež by následně mohly pomoci s identifikací, které osobě nalezené kosterní ostatky přísluší. Očekávat výraznější posun v šetření případu již v nejbližších týdnech ale zřejmě není reálné.