Kriminalisté nepochybují, že dopadli správného muže, řekl v pátek novinářům šéf pražské mordparty Josef Mareš. „Při prověrce na místě ukázal takové podrobnosti, že nemáme pochyb o tom, že máme správného pachatele," konstatoval.

Cesta za pokladem

Vyšetřování mordu provedeného zdánlivě bez motivu ukázalo, že cizinci původem z Uzbekistánu, který v Praze žil a pracoval dlouhodobě, se stala osudnou jeho vášeň pro „hledání pokladů".

S minohledačkou neboli detektorem kovů vyrážel do lesů v okolí hlavního města, aby pátral po němých svědcích ozbrojených konfliktů ukrytých v zemi – od pozůstatků pohybu vojsk během napoleonské vojny až po artefakty z druhé světové války. S tímto cílem se také vypravil do Klánovického lesa.

Shodou náhod začal pátrat poblíž místa, kde měl svou skrýš pachatel rozsáhlé série vloupání do rodinných domů – a svůj zakopaný poklad chodil pravidelně kontrolovat. Když narazil na muže s detektorem, dostal strach: bál se, že kořist, kterou si odložil na horší časy, by mohla být objeven. Nezopakoval se použít nelegálně drženou pistoli, kterou měl u sebe.

Násilí i majetek

Muži, který byl už v roce 1989 odsouzen za pokus o vraždu a po propuštění z vězení se dal na dráhu vykradače nemovitostí, za což putoval do vězení podruhé, hrozí v případě uznání viny odsouzení na 15 až 30 let odnětí svobody nebo i výjimečný trest. Souzen bude i za vykradení desítek domků, z nichž odnášel téměř výhradně jen peníze a drobnosti: šperky z drahých kovů a starožitnosti.

V jeho skrýši, kterou poté, co v Klánovickém lese utichl rozruch spojený s objevením vraždy, přenesl na policií blíže neupřesněné místo v lesích na Berounsku, ve středu kriminalisté našli více než milion korun, šperky z drahých kovů počítané na kilogramy – a také pět zbraní. Zda nefigurovaly i u dalších trestných činů, zůstává předmětem zkoumání balistiků.

Vánoční střelba

Stejnou pistolí, která zabíjela v Klánovicích, byl jeden skutek spáchán již o půl roku dříve. A právě odhalení téhle souvislosti napomohlo zamotaný případ rozplétat. Ukázalo se, že po použití této zbraně tekla krev už 25. prosince 2013. V Dolních Počernicích. Tam se večer zloděj po rozbití okna s přízemí vloupal do domu v Novozámecké ulici. Vyrušil ho však návrat majitelů, informoval Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie.

„Lapka proto vyskočil oknem na ulici a začal utíkat. Před dům ale vyběhli i majitelé, kteří začali volat o pomoc," přibočil Hulan tehdejší vánoční drama. Reagoval 28letý soused, jemuž zloděj zrovna běžel pod okny. Za uprchlíkem utíkal asi 800 metrů – než se zloděj otočil a dvakrát vypálil. Pronásledovatele jedna z kulek zasáhla do horní části nohy; musel být převezen do nemocnice.

Třebaže střelci se tehdy podařilo utéct a vypátrán nebyl, právě tahle zjištění byla klíčová pro další vývoj šetření případu. Detektivové z mordparty se začali zajímat o pachatele majetkové trestné činnosti. V té době neměli tušení, že v obou případech stiskl spoušť stejný muž. Předpokládali spíš, že najdou zloděje, který jim poví, jak se zbraně zbavil a kam přišla, připustil Mareš.

Samé otazníky

K samotné vraždě vyšetřovací tým neměl nic konkrétného. Poté, co tři dny po činu našli silně ohořelé ostatky oběti náhodní kolemjdoucí, nejprve ani nebylo jasné, co přesně se v Klánovickém lese stalo. Vyloučena nebyla ani sebevražda; že šlo o mord, odhalili soudní lékaři až při pitvě. Stále ale zůstávala spousta otázek bez odpovědí.

Nehraje roli, že zavražděný býval ve své zemi elitním vojákem se speciálním výcvikem? A což zapálení těla – z minulosti jsou známé případy, kdy v ruskojazyčném prostředí plameny provázely popravu, která měla být jednak odplatou, jednak výstrahou pro další lidi, kteří jsou do věci zasvěceni…

Poměrně záhy se ukázalo, že tohle všechno jsou klamné stopy. Kriminalisté bez problémů zjistili, že 11. června zavražděný odcházel z domova ve Stodůlkách mezi devátou a desátou dopoledne – s tím, že se vrátí odpoledne kolem třetí. Jeho cestu s detektorem kovů ke Klánovickému lesu se díky kamerovým záznamům a výpovědím svědků podařilo zmapovat téměř minutu po minutě.

Počáteční zjištění

„Měli jsme tak jistotu, že ho nikdo nesledoval – a zavražděný se pravděpodobně potkal s pachatelem až na místě nálezu, které bylo současně místem činu," přiblížil Mareš počáteční zjištění svého týmu.

Ukázalo se také, že hledač pokladů žil řádným životem, ve své domovině ani u nás se nezapletl do ničeho, proč by mu mohlo jít o život – a zjištěny nebyly ani žádné osobní nebo vztahové problémy. Další důvody, proč detektivové dospěli k přesvědčení, že oběť a vrah se neznali; něco, co vyvrcholilo vraždou, se muselo přihodit až na místě činu. Po náhodném setkání.

Šlo snad o loupežnou vraždu? Chtěl pachatel obrat člověka, který ho zaujal vlastnictvím poměrně draného detektoru kovů? Nebo se mínil zbavit nepohodlného svědka člověk, jehož skrytý lesní příbytek hledač pokladů náhodou objevil?

Stovky svědectví

V této fázi šetření případu kriminalisté doslova obcházeli stovky lidí z Klánovic, tamější les také opakovaně pročesávali při opakovaných a veřejností pozorně sledovaných rozsáhlých pátracích akcích. Během nich se podařilo vyloučit, že možný pachatel by se v Klánovickém lese stále ještě mohl zdržovat.

Detektivové opakovaně naráželi na poznatky o výskytu zasmušile, ponuře, nepřátelsky, či dokonce výhrůžně se tvářícího muže, ze kterého jde strach už od pohledu. I to ale byla jedna z dalších klamných stop. „Ten člověk s případem neměl nic společného," řekl Mareš Deníku.

Zjištění balistiků, že stejná zbraň jako v Klánovickém lese střílela už v předtím v Novozámecké, dala šetření vraždy nečekaný impuls. Kriminalisté specializující se na ty nejzávažnější násilné zločiny se začali zajímat o pachatele vloupání a začali spolupracovat s řadou kolegů. Nejen z hlavního města, kde se více případů našlo hlavně v Praze 8 a 9, ale po celé republice.

Srovnáním s kauzou z Dolních Počernic se v rámci ohlédnutí o několik let zpět podařilo vytypovat stovku případů ze šesti krajů, které mohly nést podobné rysy. Ani jejich vzájemné porovnávání a kombinování zajištěných stop ovšem pokrok nepřineslo – našlo se sice i několik genetických vzorků, dotyčný ovšem v Národní databázi DNA nefiguroval – a kriminalisté dospěli k závěru, že proti nim stojí „profesionál". S tím, že největší naději dotyčného najít budou mít za situace, že ho dopadnou přímo či činu.

Náboj v komoře

Jistou nápovědou mohlo být zjištění, že již od roku 2006 se hledaný pachatel soustředil především na rodinné domy – přičemž kradl výhradně v zimním období a pouze v konkrétním časovém intervalu několika málo hodin. I tak tohle sažení mohlo připomínat hledání jehly nikoli v příslovečné kupce sena, ale v celém seníku. Kriminalisté nicméně zkoušeli štěstí: od sklonku loňského února hlídkovali ve vyhlédnutých oblastech přímo v terénu.

Úspěch byl skutečně vyšlapaný a vyčekaný, avšak dostavil se: dvojice kriminalistů z Marešova týmu loni v prosinci skutečně zadržela muže, který právě vykradl jeden rodinný dům a přecházel k dalšímu. A 50letý podezřelý měl u sebe pistoli připravenou k palbě; už s nábojem zasunutým v nábojové komoře!

Hledaná pistole z Klánovického lesa to ovšem nebyla; neměla ani odpovídající ráži. Přesto se šetření posouvalo kupředu: vazebně stíhaný muž byl po loňském zadržení obviněn z krádeže vloupáním a z porušování domovní svobody – aktuálně se týká 25 případů, ale další budou přibývat, když 12 je nyní už doslova „na spadnutí" – 29. února pak v souvislosti s případem z Dolních Počernic přibylo obvinění z těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu a v úterý 8. března následovalo v souvislosti s klánovickým mordem obvinění z vraždy a nedovoleného ozbrojování.

Shánčlivý zloděj

K osobě podezřelého policisté zatím nechtějí uvést jakékoli podrobnosti. Mohly být na škodu dalšímu prošetřování případu, vysvětlil Mareš s tím, že šetření potrvá ještě minimálně několik týdnů. Uvedl pouze, že 50letý muž byl odsouzen za pokus o vraždu v Praze již v roce 1989 – a po návratu z vězení se dal na dráhu zloděje. Protože byl dopaden, na přelomu tisíciletí putoval za mříže opět. Hned jak byl v roce 2006 propuštěn z vězení, v majetkové trestné činnosti pokračoval. A věnoval se jí – do slova a do písmene – až do okamžiku svého zadržení.

„Nutno ale zmínit, že nebyl žádný marnotratník," poznamenal v pátek Hulan. „Z odcizených věcí využil pro svou potřebu jen nutné minimum, aby si zajistil normální, nijak výstřední živobytí. Ostatní věci, zlato o peníze, si pečlivě schovával na horší časy," konstatoval. „Poklad" – šperky, půl milionu v českých korunách a zhruba stejnou částku v cizích měnách – který stál život cizince zastřeleného v Klánovicích, dotyčný vydal policistům tento týden ve středu, kdy kriminalisty dovedl k místu, jež by bez jeho přispění sotva měli šanci objevit.

Obsah kontejnerů zakopaných na Berounsku byl prý velmi pečlivě zabalený. Na otázku, zda některou ze zbraní nalezených v této skrýši nebyl spáchán další trestný čin, Mareš Deníku v pátek nedokázal odpovědět. „Zatím jsou stále předmětem balistických expertiz," vysvětlil.

Odměnu není komu vyplatitOdměnu v řádu desítek tisíc korun nabídl anonymní dárce za konkrétní informace, které policii přivedou na stopu klánovického vraha. Policista Tomáš Hulan o ní bez upřesnění konkrétní částky informoval předloni v říjnu. Šéf 1. oddělení pražské kriminálky Josef Mareš Deníku v pátek řekl, že on o této nabídce ani neslyšel. Nicméně slíbenou odměnu by prý stejně nebylo komu vyplatit. „Nepomohl konkrétní svědek – případ objasnila policie při každodenní práci," konstatoval Mareš.

Čtěte také: Muž, jehož ohořelé tělo se našlo v Klánovickém lese, byl zabit