Bydlení se ale více než 261 klientů nedočkalo – a někteří přišili i o zaplacené zálohy. Senát Marie Markové jej odsoudil za zpronevěru; současně mu nařídil části klientů nahradit škodu (další pak odkázal na občanskoprávní řízení) a na deset let mu zakázal působit jako statutární orgán v obchodních společnostech.

Hric s vinou nesouhlasí

S vinou Hric nesouhlasí, proti verdiktu se ihned odvolal.U Sibřiny hodlal Hric nakoupit ornou půdu, jež se podle jeho dohody se zastupiteli měla v územním plánu změnit ve stavební pozemky. Kvůli odporu místních odmítajících masivní zástavbu pro přivandrovalce však zastupitelé couvli – a ze záměru sešlo. Většina klientů pak odstoupila od smlouvy – ne všem ale firma dokázala vrátit zaplacené zálohy.

Peníze používal i na provoz firmy

Podle obžaloby jednatel firmy vybral na zálohách 44,7 milionu korun. Soud mu klade za vinu, že za část peněz nakoupil jiné pozemky – v rozporu s účelem svěření. Peníze měl používat i na zajištění provozu firmy (nechyběly prý ani nákupy drahých aut či poskytování půjček). Zálohy Hric navíc podle soudkyně Markové vybíral i v době, kdy už věděl, že ke změně územního plánu nedojde.

Hric pochybení odmítá. Trvá na tom, že na provozní náklady využíval peníze, které do firmy sám vložil. V pátek zdůraznil, že peníze klientů nezmizely – ve firmě podle jeho slov zůstalo 140 tisíc metrů čtverečních pozemků v 80milionové hodnotě. Hájí se také tím, že smlouvy s klienty nepodepisoval.

Čtěte také: Policie navrhla obžalovat úředníka kvůli tunelu Blanka