Také skutečně došlo na obvinění a následně i na obžaloby ze šíření toxikomanie. V případě páru, který provozoval growshopy a v Praze a v Jičíně, o zproštění obžaloby nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 9 loni v listopadu.

Na to, že v pondělí tento verdikt pravomocně potvrdil i odvolací senát pražského městského soudu, když nevyhověl odvolání státního zástupce, nyní upozornil server Lidovky.cz; připomněl, že jde o vůbec první zprošťující rozsudek v kauze growshopů.

Renata Zoubelová, která je v obchodním rejstříku vedena jako provozovatelka obchodů, bude žádat od policie nejen omluvu, ale také vrácení zabaveného zboží – a rovněž náhradu ušlého zisku.

Zatímco Zoubelová byla zcela zproštěna obžaloby, její partner Martin Livický dostal desetiměsíční podmínku. Nikoli však v souvislosti s aktivitami kolem growshopů. Ovšem v souvislosti s marihuanou – to ano. Při zátahu totiž u něj doma policejní detektivové našli 59 rostlin konopí a marihuanovou sušinu.

Série policejních zásahů

V rámci projednávání tohoto případu zaznívaly podobné argumenty jako v kauzách dalších provozovatelů: provozovatelé growshopů byli dlouhodobě v kontaktu s protidrogovými specialisty policie, s nimiž konzultovali své aktivity včetně nabízeného sortimentu, aby se nedostali za hranici toho, co je legální. O to překvapivější pak byla série policejních zásahů, proti nimž se provozovatelé growshopů od počátku ostře ohrazovali.

Vesměs argumentovali, že k pěstování konopí nikoho nenabádali, ba dokonce přímo odmítali žádosti o rady ze strany začínajících pěstitelů. Zdůrazňovali také, že jimi nabízené zboží lze použít jako pomůcky k indoorovému pěstování čehokoli, nejenom konopí – přičemž v jejich obchodech byly jako závadné shledány i věci, které lze najít třeba v nabídce hobby marketů.

Policisté ovšem viděli problém v tom, že jedině growshopy nabízely ucelený soubor všech pomůcek pro pěstitele a uživatele marihuany, a to včetně kuřáckých potřeb, suvenýrů s vyobrazením marihuany – a v některých případech byla k mání i návodná literatura nebo alespoň rada, kde hledat poučení na internetu.

Shovívavý pohled soudu z Prahy 3Jeden z nejsledovanějších případů v kauze growshopů vyvrcholil loni 14. prosince zatím nepravomocným rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 3. Spoluprovo­zovatele prodejny a velkoobchodu s pěstebním vybavením Michala Otipku soud uznal vinným z šíření toxikomanie – od potrestání ale upustil s tím, že dostatečným trestem bylo pro něho již samotné konání hlavního líčení. Jeho společník Pavel Smolík dostal podmínku – roční trest s podmíněným odkladem na 18 měsíců.

Čtěte také: Asi 200 lidí demonstrovalo proti zásahu policie v growshopech