Sedmnáctiletý chlapec totiž proslul jako notorický útěkář, na něhož neplatila žádná dohodnutá pravidla nebo výchovně represivní opatření. Aby útěkář dal o sobě v takzvaném „pasťáku“ opět dostatečně vědět, tentokrát k tomu použil zápalky.

Panika, to bude ono!

Tento nevšedně živý chlapec se na svůj věk docela vyznal. Věděl přesně, kdy a kde koho okrást, aniž by někomu způsobil větší zranění. Když opomněl psychická traumata, která svým obětem čas od času po jejich přepadení způsobil, se získanými prostředky si na čas taky vystačil. Kolečko nezákonností se pak samozřejmě opakovalo do chvíle, než byl policisty lapen a opět do výchovného ústavu umístěn.

„S podobnými nezletilci již máme své zkušenosti, a je to v podstatě pro policisty sisy– fovská práce. Hledáme a zadržujeme téměř stejné osoby, které vzhledem ke svému věku zatím unikají zákonu o trestných činech,“ řekl Deníku úvodem šéf zasahujících kriminalistů Martin Beránek. Unikal i zmíněný sedmnáctiletý chlapec tak dlouho, až se vedení výchovného ústavu rozhodlo, že na provinilce takříkajíc uvrhne klatbu v podobě samotky, což je v reálu slušně zařízená klubovna. Ovšem s rozdílem, že za jejími dveřmi nebude smět komunikovat s okolím, aby tak nedospělý desperát mohl v klidu zpytovat své černé svědomí.

„Tak se i stalo, ale jen do okamžiku, kdy dotyčný mladistvý sáhl do kapsy pro zápalky. Pak už vzplanula sedačka klubovny a požár se šířil po místnosti,“ pokračoval ve výčtu situací Martin Beránek. Samosebou si požáru velice brzy všimlo i osazenstvo ústavu a přítomnost požárníků pak byla otázka chvilky. S ohněm nejdříve zápasili i vychovatelé, aby konečné slovo měli právě požárníci, kteří ohnisko plamenů poté beze zbytku zlikvidovali.

„Požár poničil elektrické rozvody a omítku místnosti, ke zranění osob naštěstí nedošlo,“ uzavřel známý kriminalista. Důvod měl mladistvý žhář jediný – vyvolat paniku a z ústavu opět zmizet. Tentokrát za cenu padesátitisícové škody. A že předtím řídil auto bez vlastnictví řidičského průkazu, už tak moc překvapující asi nebude.