Soud potvrdil srpnový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1, který obžalovanému za to, že si řekl o úplatek, vyměřil tříletou podmínku s pětiletou zkušební dobou (a k tomu ještě zákaz činnosti na pět let a 30tisícovou pokutu). Nepochodil však ani státní zástupce, který chtěl někdejšího vlivného úředníka (a v minulosti rovněž politika) poslat do vězení.

Podle verdiktu si jednateli spolupracující firmy Koval řekl u piva o úplatek, když nabízel zajištění zakázky na výměnu protipožárních dveří. Jednatel informace předal společníkovi, firma pak kontaktovala vedení ministerstva – a to samo podalo trestní oznámení. Koval byl odvolán z funkce.

Hájil se tím, že chtěl danou společnost prověřit, protože se mu při kontrole faktur nezdály ceny některých účtovaných prací. Ano, provokoval – u toho prý ale mělo zůstat. „Nikdy jsem nechtěl úplatek přijmout," prohlásil v jednací síni. Účty podle svých slov zkoumal od svého nástupu do funkce – a na základě těchto analýz s některými firmami ukončil spolupráci nebo měnil podmínky; údajně to vedlo k nemalým úsporám.

Čtěte také: Vlivný úředník dostal trest za korupci