Kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR pro Prahu 2 a Prahu 3 se kvůli tragédii otevřelo pro veřejnost teprve toto pondělí. Vraždu úřednice stále připomíná černý prapor na budově. Ještě, když bylo zavřeno, nosili lidé před vchod květiny, vzkazy a zapalovali svíčky. Nyní už zůstalo jen pár vzpomínek na okně pod úřední deskou.

Policejní dodávka přijíždí k Obvodnímu soudu pro Prahu 2, který 2. července 2021 rozhodoval o vazbě pro střelce, jehož policie obvinila z vraždy zaměstnankyně úřadu práce a z dalších trestných činů.
Soud poslal střelce z úřadu práce do vazby. Činů nelituje, nadával i žalobkyni

Ponurou atmosféru středečního dopoledne umocnilo deštivé počasí. Na tramvajové zastávce čekalo několik cestujících a pootevřenými dveřmi vcházeli dovnitř klienti úřadu práce. Na konci vstupní chodby stál s rukama za zády starší muž v černé uniformě z bezpečnostní služby. Každého pozdravil a nasměroval na recepci.

Ještě větší důraz na bezpečnost

„Ne, nejsem tu kvůli tomu, co se stalo,“ odpověděl na dotaz reportéra Pražského deníku. „Hlídáme tady běžně,“ dodal a omluvil se, že o dalších bezpečnostních opatřeních nemůže mluvit.

Úřad práce, který patří pod vládní resort ministerstva práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), vydal den po hrůzném činu prohlášení, že „bude klást na zajištění bezpečnosti ještě větší důraz“. V posledních letech investoval například do bezpečnostních přepážek, někde jsou i propojené místnosti tak, aby úředníci mohli úniknout před agresorem, fungují SOS tlačítka, budovy jsou vybaveny kamerami.

Policisté dopadli muže podezřelého z vraždy úřednice v centru Prahy.
Přeskočilo mu? Vrah psal o šéfech jako o „bandě grázlů“. A vyhrožoval úřednici

Také na pobočce v Bělehradské nápis na dveřích upozorňuje, že platí zákaz vstupu se zbraněmi. Prostor před recepcí je monitorován. Pachatel tedy musel přesně vědět, co dělá – a nesnažil se to ani nijak skrývat. Po zadržení se ostatně kriminalistům přiznal a popsal svůj šílený plán pomsty, jemuž neměli uniknout ani členové rodiny. Lituje však jen zranění policisty nástražným systémem, který měl v Libni připraven na majitelku bytu, kde neplatil nájem.

Spolupráce s policisty i strážníky

Zavražděné úřednici muž vyhrožoval už dříve kvůli nepřiznání podpory v nezaměstnanosti a vyřazení z evidence uchazečů o práci. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) šetří, zda policisté nemohli dokonání slovních útoků zabránit.

Muž v úterý 29. června zaútočil na úřadu práce v Bělehradské ulici v Praze 2, kde postřelil pracovnici. Ta později v nemocnici zemřela.
Muž na útěku dopaden. Poleptal exkolegyni, zranil policistu a zabil úřednici

Úřad práce ČR podle mluvčí Kateřiny Beránkové podobné hrozby nepodceňuje. Došlo k personálnímu posílení ostrahy v Bělehradské ulici, ale i na dalších pobočkách. „Spolupracujeme s policisty a městskými strážníky, kteří kontaktní pracoviště pravidelně navštěvují a monitorují,“ napsala redakci.