Obviněný je z Prahy, hrozí mu až deset let vězení. Médiím to sdělil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Už dříve uvedl, že muž je podezřelý, že v Česku zajistil vydání a distribuoval knihu šířící rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám.

Název knihy ÚOOZ nebude po dohodě se stáním zastupitelstvím upřesňovat, protože nechce knize dělat tímto způsobem reklamu.

Bývalý pražský muslim Lukáš Lhoťan v pátek uvedl, že byl nedávno nucen podat trestní oznámení kvůli knize s názvem Základy tauhídu - Islámský koncept Boha. V knize, za níž stojí Ústředí muslimských obcí v České republice a Islámská nadace jsou podle jeho mínění prezentovány extrémní muslimské názory.

Policisté v rámci zásahu předvedli také zhruba dvě desítky lidí, u několika z nich cizinecká policie zahájila řízení o vyhoštění. Jeden člověk je podezřelý z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, sdělil také Hanták.

Autor knihy byl vyhoštěn z Německa

V Islámské nadaci v centru Prahy pak po razii policie zůstala přes noc do sobotního dopoledne. Podle informací médií ještě po půlnoci v okolí parkovalo osm policejních aut a u vchodu k nadaci hlídkovala dvojice členů zásahové jednotky.

Kniha, kvůli které se razie konala, je zakázaná v několika státech západní Evropy a její autor Bilal Philips byl vyhoštěn z Německa. „Nevidím žádný jiný důvod, proč by policie v Islámské nadaci zasahovala," sdělil v pátek bývalý člen české muslimské obce a publicista Lukáš Lhoťan.

„Hlavu dolů!"

Podle přímých účastníků zásahu v centru Prahy policisté narušili hlavní páteční modlitbu, která má pro muslimy zvláštní význam a scházejí se při ní v mešitě. Podle svědků bylo uvnitř mešity kolem stovky lidí. „Policie nás zajistila a lustrovala. Pořád jsme dostávali pokyn, abychom měli hlavu dole," popisoval zásah novinářům jeden z mužů poté, co byl z mešity propuštěn.

Uvnitř mešity byl také první tajemník indonéského velvyslanectví Wahono Yuliano, který byl na modlitbě s dalšími zaměstnanci ambasády. Popsal, že dovnitř vešli ozbrojení policisté a řekli lidem v mešitě, aby zůstali na zemi.

Bez diskuze

„Někteří lidé s nimi chtěli diskutovat, oni ale diskutovat nechtěli," řekl Yuliano. Podle dalších svědků byli nejprve z mešity propuštěni nemocní lidé a lidé s dětmi, pak diplomaté. Další tam nadále zůstávali.

Podle Yuliana byli zástupci ambasády propuštěni až po hodině a půl, přestože se chtěli prokázat diplomatickými dokumenty. Policie to prý odmítla. „Žádáme české úřady, aby respektovaly ambasádu, diplomaty a jejich doprovod," řekla novinářům pracovnice indonéského konzulátu, která před mešitou čekala na své kolegy.

Poměrně rozezleni vycházeli ven z mešity i další propuštění lidé, kteří většinou zásah nechápali a neznali podrobnosti. Někteří tvrdili, že jsou turisté na dovolené a šli se pouze pomodlit. Před mešitou také čekala řada příbuzných na rodinné příslušníky, kteří byli uvnitř.

Jako jeden z prvních vyšel ven otec v doprovodu dvou malých dětí, které plakaly. „Nikdo nám vůbec nic neřekl," řekl novinářům.