Nešlo by to nějak zamáznout? Přesně těmito slovy se pokusil nabídnout úplatek hlídce policistů z Brandýsa na Praze-východ 28letý muž podezřelý z ničení aut. A aby nedošlo k mýlce, vytáhl z kapsy bankovky stočené do ruličky. Jenže nepochodil. Hlídka úplatek odmítla.

Muž s bohatou kriminální minulostí byl zadržen před týdnem v obci Podolanka, kam policejní hlídka dvě hodiny po půlnoci vyjela po telefonickém oznámení, že na Hlavní ulici muž v tmavém oblečení poničil několik aut a následně odchází směrem na Cvrčovice. Přesně podle informací volajícího policisté nalezli tak tři vozy s ulámanými zpětnými zrcátky i stěrači a s utrhanými nebo zohýbanými poznávacími značkami, tak i podezřelého. Ten má nyní na krku nejenom trestný čin poškozování cizí věci, ale i podplácení.

Státní zástupce podal návrh na vzetí do vazby, soudce mu však nevyhověl,“ uvedla v úterý Markéta Johnová z ředitelství policie pro Prahu-venkov.

Pět tisíc korun místo náplasti

Praha – Neúspěšným pokusem o předání úplatku svou situaci jedině zhoršil také 65letý muž z Chrášťan na Praze-západ. Ten hostovickým policistům nabídl pět tisíc korun nejen jako omluvu na své nevhodné chování, ale také jako motivaci, aby zapomněli na jeho hříchy. Došlo k tomu již poslední lednovou sobotu večer, o případu ale Štěpánka Zatloukalová z ředitelství policie pro Prahu-venkov informovala teprve v úterý. Osudného 29. ledna policisté kontrolovali řidiče Škody Yeti, jenž nadýchal 1,83 promile. Šoféra proto vyzvali, aby s nimi jel na služebnu. Ten však nereagoval. A když se ho pokusili naložit do služebního vozu za pomoci hmatů a chvatů, aktivně se bránil. V napadání hlídky pokračoval i poté, co dostal pouta; proti policistům především kopal. „Po předvedení na policejní služebnu si zřejmě své nevhodné chování uvědomil. Policistům nabízel úplatek a žádal, aby neřešili jeho předchozí agresivní chování a jeho jízdu pod vlivem alkoholu,“ připomněla Zatloukalová. Jelikož neuspěl, k podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a přečinu násilí proti úřední osobě mu přibyl ještě zločin podplácení.