Čtyřletý spor mezi akademickou obcí a prezidentem se tak vyostřuje. „Pravidla a zákony musí platit pro všechny, pro každého občana, jak pro rektora, tak i pro pana prezidenta,“ uvedl Zima na tiskové konferenci.

Prezident Miloš Zeman
Zprávy o Zemanově zdraví nebyly pomluvou. Státní zástupce stížnost Hradu zamítl

Zeman nepodepsal dekrety tří navržených profesorů z Karlovy univerzity a Vysoké školy ekonomické v květnu 2015. Vedle Ošťádala, u nějž prezident poukázal na údajné někdejší kontakty s komunistickou Státní bezpečností, tak na profesuru nedosáhli ředitel Národní galerie Jiří Fajt a politolog Jan Eichler.

Žaloba pro nečinnost neuspěla

Není to přitom poprvé, kdy je kvůli praktikám Hradu ve hře kompetenční žaloba. Vloni ji například požadovala část sociální demokracie včetně Martina Netolického kvůli tomu, že Zeman odmítl jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí. Mohlo na ni dojít také o rok dříve, kdy se prezident odmítavě stavěl k odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí.

Historik a ředitel Národní galerie Jiří Fajt minulý měsíc uvedl, že Zeman v této kauze vychází z nepravdivých, zavádějících a zmatených údajů a že není schopen interpretovat podklady, které ke jmenovacímu řízení dostal. „Podobně bych mohl pokračovat ve vyvracení dalších dezinterpretací a absurdních smyšlenek, které se porůznu objevovaly a objevují, přičemž prostředí Pražského hradu při nich sehrávalo a sehrává roli iniciátora,“ uvedl Fajt.

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt.
Šéf Národní galerie Fajt: Zeman používá nepravdivé argumenty, chystám žalobu

Fajt a Ošťádal spolu s Univerzitou Karlovou podali žaloby na prezidenta podali už v závěru roku 2015, a to kvůli údajné nečinnosti hlavy státu. Spor se dostal až k Ústavnímu soudu, ten však dospěl k závěru, že Zeman ve věci nečinný nebyl, protože dal najevo svou nelibost.

Zeman nepodepsal dekrety tří navržených profesorů z Karlovy univerzity a Vysoké školy ekonomické v květnu 2015. Vedle Fajta a Ošťádala, u nějž prezident poukázal na údajné někdejší kontakty s komunistickou Státní bezpečností, tak na profesuru nedosáhl ani politolog Jan Eichler.

K vůbec prvnímu vážnému sporu mezi prezidentem a akademickou obcí došlo už v květnu 2013. Zeman tehdy odmítl jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu. Jeho jediným argumentem přitom byl transparent, který Putna nesl během průvodu homosexuálů. Profesorsrský dekret pak Putnovi předal tehdejší ministr školství Petr Fiala.

Český prezident Miloš Zeman
Zeman: Guaidó by neměl situaci řešit s cizí pomocí. Mohl by skončit jako Husák