V pátek dvanáctého ledna zadrželi policisté Útvaru ochrany prezidenta sedmadvacetiletou ženu, která chtěla atakovat v jedné z volebních místností pana prezidenta. Zadrženou následně předali do kompetence pražských policistů. Ti do této doby neevidují žádné podání stížnosti vůči postupu policistů při této události.

"V tuto chvíli se musíme ohradit proti nařčením sedmadvacetileté ženy, která prostřednictvím médií prohlašuje, že jí byla policisty odepřena její základní práva. Naše následná tvrzení jsme schopni kompetentním orgánům i doložit, neboť jsou všechny naše postupy protokolovány, a pokud to zákon umožňuje, tak i dokumentovány na videozáznam," uvádí policisté v prohlášení na svém webu.

Zadržené byla poprvé strava nabídnuta v jednadvacet hodin dvanáctého ledna, tedy v době, kdy ještě byla v kompetenci kriminalistů druhého policejního obvodu. Tuto nabídku žena odmítla. Posléze byla eskortována, konkrétně v jednu hodinu ráno třináctého ledna, do cely předběžného zadržení.

"Tam jí byla při přijetí nabídnuta strava podruhé, kdy stravu žena následně přijala. K jídlu konkrétně dostala rýžový nákyp a čaj. Stejně tak bylo zadržené poskytnuto čisté spodní prádlo a možnost sprchy. Zároveň musíme také reagovat na nařčení, že zadržená u sebe nesměla mít kontaktní čočky. Ani toto tvrzení se nezakládá na pravdě," říká se v prohlášení.

Je dokonce zachyceno na videozáznamu, jak policistka ženě přináší transportní pouzdro s kontaktními čočkami. Zadržená čočky z pouzdra vyjme a použije je. Poté jí je pouzdro opět odebráno.

V tomto ohledu je zcela standardní, že policisté osobám umístěným v cele předběžného zadržení í nutné zdravotní pomůcky ponechávají. Zadrženým se tyto pomůcky odebírají až ve chvíli, kdy se stanou bezpečnostním rizikem.